Zapraszamy na wystawę i wernisaż młodej, ukraińskiej artystki Olgi Czarneckiej (Olga Chernetska) prezentowanej w warszawskiej Galerii Schody
28.10-09.11.2016

Na wystawie zaprezentowane zostały dzieła, poświęcone głównym nurtom twórczości artystki, mianowicie abstrakcji geometrycznej i abstrakcyjnemu impresjonizmowi.

Twórcze poszukiwania Olgi Czerneckiej związane są przede wszystkim z kolorem – uczuciem, które bezpośrednio współdziała z silnymi emocjami, a na jej płótnach przekształca się w czystą ekspresję, wolną od jakichkolwiek oznak symulowania rzeczywistości.

mal2Kilka dużych serii obrazów Olga stworzyła podczas „Majdanu (Rewolucji godności)” i związane one są nie tylko z osobistymi przeżyciami, a rozwinęły się one widocznie z tej nadnasyconej atmosfery emocjonalnej, która ogarnęła nas wszystkich wtedy. Seria poświęcona Majdanowi to jeden z najmocniejszych artystycznych komunikatów Czernieckiej: zwięzły, drżący i jasny, w którym czerwony kolor jako sygnał, okazuje się w postaci stromej linii pionowej, chociaż i przerwanej.

Następnie zaczął się jej dialog z kluczowymi artystami rewolucyjnego XX wieku, którzy faktycznie zmienili bieg historii sztuki – Kandinski, Malewicz, Pollock, Rotko.

W swoim dialogu z amerykańskim artystą Jacksonem Pollockiem artystka eksperymentuje z formatem obrazów i połączeniami barw i tonów w trybie wyszukiwania sposobu przekazywania własnych nastrojów i stanów. Jej dzieła z tak zwanej „złotej” serii to są głównie duże obrazy, powołane swoim rozmiarem stworzyć wyczucie znajdowania się w środku obrazu w trakcie intymnej rozmowy z widzem.

malBez żadnego flirtu, naśladując wielkiego Kandinskiego, artystka postrzega kolory w postaci dziwnych istot żywych, mogących poddać się woli artysty. W jej abstrakcjach geometrycznych, jak również i w dziełach artystów wieku ubiegłego trwa walka z widocznym światem zewnętrznym, który przeplata się z czysto abstrakcyjnymi formami oraz całkiem się w nich rozpuszcza.

W abstrakcyjnych kompozycjach Olgi ważna jest nie sama forma, lecz wrażenie, popęd wewnętrzny, nadzmysłowa wibracja. Oczywiście, że artystka jest całkowicie zakochana w barwach świata i stosuje impresje kolorystyczne jako uniwersalny język.

Jej badania możliwości sztuki w trakcie studiów nad sobą i światem polega na zderzeniu bardzo niełatwych emocji i uczuć. W tym tylko całkowite zanurzenie może poważnie skutkować. Dalszą realizację planów Olgi Czerneckiej jako artystki zobaczymy później, ale już teraz widać jej szczere i głębokie pragnienie odnaleźć własny „czysty” kolor sztuki, w której łączą się emocja, myśl i wybrana farba.

Olga Czernecka.
Młoda obiecująca artystka nowoczesnej szkoły malarstwa.
22 stycznia 1982 roku, urodziła się w Kijowie.

 

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 13:00 – 18:00
Wstęp bezpłatny

Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
00-029 Warszawa
tel. 22 828 89 43
http://www.galeriaschody.pl

 

Dodaj komentarz