Robert Cichowlas, tym razem nie w kooperacji, zabiera nas w szalony świat, gdzie azteckie wierzenia przejmują władzę… Magnetycznie przyciągająca okładka, przywodząca na myśl przepowiednie końca świata w 2012 roku związane z kalendarzem Majów. To, dzieje się w powieściowym Poznaniu, jest o wiele bardziej wyraziste i potężne.

W szkole, w której uczy Dawid Galiński zaczynają dziać się dziwne rzeczy – uczeń recytuje dziwny wiersz mając oczy pokryte czerwienią, inny zostaje brutalnie zamordowany, na klasówkach pojawiają się tajemnicze, precyzyjne znaki. To dopiero początek fali rytualnych mordów i wypadków. Poznań spływa krwią, ale nie to jest najgorsze. Nieznana moc przejmuje władze nad umysłami ludzi, traktując ich jak marionetki, ale też w niezrozumiały sposób osnuwając ich wspomnienia mgłą zapomnienia. Jak rozwiązać zagadkę, gdy nikt ci nie wierzy, nie jesteś pewny świadectwa swoich zmysłów, a pamięć rozpływa się w oceanie nieokreśloności?

Tu właśnie tkwi groza tej powieści. Nie w rozlewie krwi (tylko ludzi, zwierzęta nie giną! duży plus!), nie w okrucieństwie, ale w bezsilnym zderzeniu człowieka z czymś tak potężnym, że nie można go zatrzymać. Samo zrozumienie motywów tej siły i sensu wydarzeń nieomal przekracza możliwości posługujących się rozumem, kierujących się zdrowym rozsądkiem i przyzwyczajonych do fizycznych realiów ludzi.

Dobrze zarysowana postać głównego bohatera z jego zagubieniem, szamotaniem się we własnym ciele by zrozumieć, poznać prawdę.

Sam pomysł umieszczenia azteckich bóstw w centrum Poznania… szalenie ciekawy. Są pewnie odniesienia do Mastertona (w treści również, w nazwisku jednej z postaci), ale to trochę poza moją obecną wiedzą, jako że znam go z jednego opowiadania.

Wartka, intrygująca lektura. Świetna pozycja dla ciekawych horroru, który nie wywołuje torsji obrzydzenia, a straszy.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.