Pierwszy raz Czykierda Grabowska
Agata Czykierda — Grabowska przychodzi do nas z kolejną miłosną opowieścią, czy i tym razem uda jej się zaskoczyć, wzbudzić emocje, rozkochać w opowieści czytelników, rozkochać mnie?

Kuba od dawna jest zakochany szaleńczo w siostrze swojego najlepszego przyjaciela. Niestety jest to uczucie skryte, a niczego nieświadoma Lena nie zdaje sobie sprawy, jak działa na Jakuba. Z niewiadomych powodów dziewczyna traktuje związki z rezerwą, boi się ich… przez kogo i w jaki sposób została zraniona? Kto sprawił, że w tej niewinnej istocie obudził się tak wielki lęk przed bliskością, miłością? Czy Jakubowi uda się przebić przez mury, które buduje wkoło siebie Lena?

Agata Czykierda — Grabowska w 2015 roku zadebiutowała książką Kiedy na mnie patrzysz. Dziś z pewnością mogę rzec, że od czasu swojego debiutu autorka dopracowała swój warsztat i unika niepotrzebnych zapychaczy, które tak bardzo irytowały mnie wcześniej. Pierwszy raz jest piątą książką w dorobku autorki i piąta czytaną przeze mnie. Byłam jej ogromnie ciekawa. Na samym początku napotkałam ścianę, ponieważ przyszło mi się zderzyć z narracją trzecioosobową, jest to rodzaj narracji, który nie pozwala mi wczuwać się w historię i zawsze początkowo idzie mi opornie wgryzanie się w tak napisaną powieść. W poznawaniu treści nie pomagał też Jakub, który na początku irytował mnie okrutnie i zachowywał się jak rozkapryszony dzieciak, który bez wyjaśnienia dwuznacznych sytuacji, rzuca wyzwiskami w niewinnych ludzi. Na szczęście szybko się zrehabilitował, a krew płynąca w jego żyłach znalazła dojście do mózgu. Nie da się ukryć, że Jakub swoim zachowaniem wzbudza emocje, w dodatku nagłe załamanie jego sytuacji życiowej sprawia, że w czytelniku budzi się empatia. Z kolei, jeżeli chodzi o Lenę, uważam, że to naprawdę dobrze i realnie odrysowana postać. Zdaje się wiedzieć, czego chce, czasami zbyt wiele rozmyśla i analizuje, co niekoniecznie doprowadza ją do najlepszych rozwiązań.

Wątek miłości w powieści Pierwszy raz wyszedł Agacie Czykierda — Grabowskiej naprawdę subtelnie, delikatnie, rozważnie. Tytuł wskazuje na jakiś pierwszy raz i jest w stu procentach trafny. Nie chodzi tylko i wyłącznie o pierwszy raz w kontekście seksualnym, ale przede wszystkim w kontekście miłosnym – dostajemy pierwszą miłość, pierwsze zauroczenie, które okazuje się czymś o wiele poważniejszym, pierwsze przyjaźnie, pierwsze poważne życiowe decyzje. Autorka dla głównych wątków stworzyła również frapujące tło obyczajowe. Siatki przyjaciół, powiązania rodzinne – wszystko to sprawia, że powieść zyskuje na realności. Wiarygodności książce dodaje również lekki styl autorki w dialogach, rozmowy między bohaterami są takie, jakie można spotkać na ulicy, podobne do rozmów, które sami odbywamy z najlepszymi przyjaciółmi. W dialogach znajdziemy sporo dojrzałości, ale również przekomarzań bohaterów, niewinnych dowcipów i uroczego flirtu, który rozczula.

Książka jest naprawdę urocza, historia ma w sobie wiele słodyczy i pozostawia po sobie przyjemne uczucie. To nie jedna z tych książek, które roztrzaskują nasze serca w drobny mak i pozostawiają po sobie książkowy kac. Pierwszy raz to książka idealna na ciepły letni wieczór. Jest niewymagająca, bohaterowie nie mają trudnej przeszłości, a co za tym idzie, nie są poruszane bolesne trudne tematy. Polecam czytelnikom szukającym ciepłego romansu ze szczyptą naturalności.

pierwszy raz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Test AntySPAMowy *