Piątego listopada tego roku, a więc już mniej niż za miesiąc, odbędą się wybory prezydenckie w USA. Szansę na wygraną ma w nich ma Kamala Devi Harris, córka Hinduski i Jamajczyka. Gdyby tak się stało to pani Harris zostałaby drugą niebiałą osobą będącą głową jednego z najpotężniejszych państw świata. Tym pierwszym był oczywiście Barack Obama. Co ciekawe, Kamala Harris z wykształcenia jest prawniczką, tak samo jak żona Baracka, Michelle Obama. To nie koniec podobieństw, bo obie panie urodziły się tego samego roku – w 1964 (Michelle jest 10 miesięcy starsza). Michelle Obama jest mamą dwójki dzieci, Kamala Harris macochą dwójki dzieci swego męża Douga Emhoffa. Kolejny fakt łączący obie panie to wydanie przez nie książki. A ściśle mówiąc trzech książek. Kamala uczyniła to w latach 2009-2019, zaś Michelle 2012-2022, a więc w obu przypadkach okres jaki minął od ukazania się pierwszej i jak na razie ostatniej publikacji to 10 lat. Do tego uznany nowojorski magazyn literacki „Kirkus Reviews” porównał najbardziej znaną książkę Kamali Harris „The Truths We Hold: An American Journey” (polski tytuł: „Prawda, która nas niesie. Amerykańska podróż”) do… publikacji męża Michelle Obamy, Baracka, zatytułowanej „Dreams from My Father”.

Podobieństw jest więc aż nadto. A jak to wygląda od strony literackiej? Na pierwszy ogień postanowiłem wziąć najbardziej znane dzieło Michelle Obamy. Książkę „Becoming” w piętnaście dni po wydaniu w 2018 r. kupiło 2 miliony osób. Szybko też ukazały się jej przekłady. W przypadku Polski z tą szybkością nie było zbyt dobrze, bo dopiero w 2021 r. światło dzienne ujrzała publikacja zatytułowana „Becoming. Moja historia dla młodych czytelniczek i czytelników”. Tytuł cokolwiek dziwny, zwłaszcza gdy przeczyta się całość, bo według mnie nie ma tam specjalnego przesłania dla młodzieży.

„Becoming” to historia życia Michelle Obamy, łącznie z opisem tego, jak poznała Baracka i się w nim zakochała. Do momentu podjęcia przez Baracka Obamę decyzji o starcie w wyborach prezydenckich książka jest bardzo dobra, ciekawie napisana. Potem niestety wieje trochę nudą, bo też i nużące są opisy spotkań, mityngów, wieców i zakulisowych rozgrywek politycznych. W sumie to nie wina Michelle Obamy, tu naprawdę nie można byłoby nic bardziej ożywić czy podkoloryzować, ale oczywiście nie dało się również z tego zrezygnować. Wszakże Biały Dom był przez 8 lat autentycznym domem rodziny Obamów.

Ale „Becoming” to pozycja, która według mnie powinna znaleźć się na liście lektur szkolnych. Michelle Obama na kartach książki opowiedziała o tym, jak dzięki nauce i samozaparciu została prawniczką. Przedstawiła swoją rodzinę, ciężko pracującego, chorego ojca, zdolnego brata i dbającą o domowy mir matkę. Gdyby Michelle Robinson (nazwisko panieńskie) urodziła się biała, to miałaby z pewnością łatwiej w życiu, ale w żadnym wypadku nie było też tak, że kolor skór i gorsza dzielnica zamieszkania od razu pozbawiły młodą kobietę szans na osiągnięcie sukcesu zawodowego.

Idealnym podtytułem książki byłby wg mnie „Becoming. Chcieć to móc”. Tak czy owak, publikacja Michelle Obamy ze wszech miar zasługuje na przeczytanie.

Michelle Obama
Ur. jako Michelle LaVaughn Robinson – 17.01.1964 r. – Chicago, Illinois, USA.
Mąż: Barack Obama (od 03.10.1992 r.), 2 córki: Malia Ann (ur. 04.07.1998) oraz Natasha „Sasha” Marian (ur. 10.06.2001).
Edukacja: University of Princeton (socjologia), University of Harvard (prawo).
Ważniejsze funkcje i stanowiska: prawniczka i rekruterka w kancelarii prawniczej Sidley & Austin, dyrektor wykonawcza w organizacji Public Allies. wiceprezeska University of Chicago Medical Center, pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, szefowa firmy Higher Ground Productions.
Napisane książki: „American Grown: The Story of the White House Kitchen Garden and Gardens Across America” (2012), „Becoming” (2018, polskie wydanie: „Becoming. Moja historia dla młodych czytelniczek i czytelników”, Wydawnictwo Agora, 2021), „The Light We Carry: Overcoming in Uncertain Times” (2022, polskie wydanie: „Światło w nas. Jak żyć w niepewnych czasach”, Wydawnictwo Agora, 2023).
Oficjalna strona Michelle i Baracka Obamy: TUTAJ

Dodaj komentarz