LITERACKIE ZADZIWIENIE
Nowe pomysły na Big Book Festival 2018
Pierwszy zlot europejskich pisarek prognozujących rządy kobiet. Jedyny okrągły stół artystów wyobrażających sobie lepszą Polskę. Nowa definicja człowieka i ciała w opowieściach science-fiction i nauce. Bezprecedensowe duety pisarskie.
Weź udział w zadziwiającej EKSPEDYCJI na krańce czasu i przestrzeni!
– ZADZIWIENIE to uczucie, który chcemy wzbudzić w czytelnikach łącząc świeżość i eksperymentalny charakter wydarzeń – mówią Anna Król i Paulina Wilk z Fundacji „Kultura nie boli“ po raz szósty organizujące Big Book Festival. – W zadziwieniu jest coś z radości odkrywania i dreszczu niewiedzy, odmładzająca moc pierwszego razu – zapraszają i ujawniają kolejne części programu festiwalu, który odbędzie się pod hasłem EKSPEDYCJA. Zapomnij o granicach! i zgromadzi pisarzy z 20 państw, m.in. Annie Proulx, Antonio Muñoza Molinę, Bernarda Stieglera i Lindę Polman.
Na festiwalu odbędą się dwie prestiżowe debaty publiczne, twórcy i odbiorcy kultury będą dyskutować na równych prawach. Emocjonujące rozmowy czytelników, artystów i pisarzy z Polski i Europy, którzy spotkają się przy zbudowanym specjalnie na tę okazję okrągłym stole.
OKRĄGŁY STÓŁ ARTYSTÓW I CZYTELNIKÓW
CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE, CO TO BĘDZIE?
O tym, jakiej Polski życzylibyśmy sobie na kolejne 100 lat, dyskutują czytelnicy i artyści.
JOANNA BATOR / PIOTR CIEPLAK / GABA KULKA / BORYS LANKOSZ / JAROSŁAW MIKOŁAJEWSKI / MARIAN PILOT / MAREK RACZKOWSKI / MICHAŁ RUSINEK / KLEMENTYNA SUCHANOW / TEN TYP MES
Debatę prowadzi żelazna dama Katarzyna Janowska.
Sobota, 23 czerwca, godz. 16.00
OKRĄGŁY STÓŁ EUROPEJSKICH PISAREK I CZYTELNIKÓW
PLANETA KOBIET
Co by się zmieniło, gdyby kobiety rządziły światem? Wyobrażają sobie czytelnicy oraz europejskie autorki.
JANA BEŇOVÁ – Słowacja / CLÉMENTINE BEAUVAIS – Francja /
HILA BLUM – Izrael / SVETLANA CÂRSTEAN – Rumunia / SYLWIA CHUTNIK – Polska / PETRA HŮLOVÁ – Czechy / JOSEFINE KLOUGART – Dania /
DALIA STAPONKUTĖ – Litwa / KATARZYNA SURMIAK-DOMAŃSKA – Polska / TATIANA ȚÎBULEAC – Mołdawia
Debatę prowadzi pierwszorzędny agent wywiadu – Michał Nogaś.
Niedziela, 24 czerwca, godz. 16.00
Wydarzenie realizowane dzięki EUNIC – European Union National Institutes for Culture.
Nowym partnerem merytorycznym festiwalu jest Uniwersytet SWPS. Jego wykładowcy, zainspirowani literaturą science-fiction i popkulturą, poprowadzą do przyszłości – opowiedzą o kosmicznych przestrzeniach, nowej definicji człowieka w dobie sztucznej inteligencji i niekoniecznie fizycznym, za to nieskończonym, życiu.
FANTASTYCZNE EKSPEDYCJE I: ZAKAZANE PRZESTRZENIE
Opowieść
O motywie ekspedycji, który od XIX wieku żyje w książkach science-fiction.
O kosmicznych wyprawach opisywanych, gdy europejscy kolonizatorzy podbijali Nowy Świat. O przestrzeni i terytoriach, wobec których ludzie stają się odkrywcami, badaczami i zdobywacami opowiada Paweł Pyrka, kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS.
Sobota, 23 czerwca, godz. 18.00
FANTASTYCZNE EKSPEDYCJE II: POWŁOKI I GRANICE
Opowieść
Co literatura science-fiction mówi o cielesności? Dlaczego cyberpunkowi pisarze postrzegają fizyczność jako więzienie dla umysłu? I czy sztuczna inteligencja pragnie mieć ciało? O przyszłości „istoty ludzkiej“ w dobie wtyczek i wszczepów opowiada Anna Warso, amerykanistka z Uniwersytetu SWPS.
Niedziela, 24 czerwca, godz. 18.00
POPRZEZ CIAŁO. TRANSPLANTACJE W LITERATURZE
Warsztat
W opowiadaniu „Czy Pan istnieje, Mr Johns?“ Stanisław Lem stworzył wizję medycyny transplantacyjnej. Opowieść tę zekranizował Andrzej Wajda. Zainspirowani ich dziełami badamy kierunki rozwoju medycyny, jej granice etyczne i nowe pojęcia tożsamości. Prowadzą: Joanna Jeśmian i Karol Jachymek, kulturoznwcy z Uniwersytetu SWPS.
Sobota, 23 czerwca, godz. 16.00, Uwaga: zapisy! spotkania@big-book.pl
Zadziwienie przyniosą też pisarskie duety. Po raz pierwszy w takich konfiguracjach i konwencjach, połączeni życzliwymi przeciwieństwami, uznani polscy autorzy będą zastawiać na siebie pułapki, elokwentnie argumentować i posyłać adwersarzom ironiczne puenty.
JAK PISARKA Z PISARKĄ, czyli Lilka kontra Jolanta
Sylwia Chutnik rozmawia z Małgorzatą Kalicińską. O kobietach ze wsi i z miasta, o bohaterkach niespełnionych i wyjadaczkach, uciekających od prozy życia sentymentalistkach i unikających złudzeń cwaniarach.
Niedziela, 24 czerwca, godz. 14.00
JAK PISARZ Z PISARKĄ, czyli śledczy kontra archeolożka
Wojciech Chmielarz rozmawia z Martą Guzowską. Autorzy zastawiają na siebie pułapki i mętnie zeznają, byle drugie nie dotarło do prawdy. Wzajemne przesłuchanie w kwestii metod śledczych, prawa serii i mąk twórczych.
Sobota, 23 czerwca, godz. 18.00
Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania
22-24 czerwca // Warszawa // Fun Park & Arena Wspinaczkowa, ul. Merliniego 2