W Teatrze Małym o morderstwie i… magii teatru

W piątek (22.04) o godz. 19:15 Teatr Mały w Manufakturze zaprasza na prapremierę spektaklu „Niepoważna śmierć – kryminał teatralny”.

Tym razem na deskach Teatru Małego będzie można zobaczyć teatralny kryminał, energetyczny pastisz sensacji czerpiący inspirację z jakże lubianej XX wiecznej telewizyjnej „KOBRY”. Widzowie poznają komisarza Cezarego Maniewskiego, który przeprowadzi błyskotliwe śledztwo prowadzące do rozwikłania zagadki śmierci tragicznie zamordowanego aktora w prowincjonalnym teatrze.

Tę historię „skroił” Jerzy Szczudlik, poeta, pisarz i dramaturg z Olsztyna, który w sztuce „Niepoważna śmierć” wnikliwie spenetrował tajniki zakulisowych intryg i magii teatru.

Na scenie zobaczymy Lorettę Cichowicz, Aleksandrę Rodzik, Marka Kołaczkowskiego, Witolda Łuczyńskiego i Dariusza Sosińskiego. Spektakl wyreżyserował dyrektor placówki – Mariusz Pilawski.

W piątek – uroczysta prapremiera, a na kolejne spektakle Teatr Mały zaprasza w sobotę (23.04) i kolejny weekend (29 i 30.04). Bilety kosztują 35 zł (ulogwe) i 45 zł (normalne).


Muzeum Fabryki zaprasza w solarną podróż

W sobotę (23.04) o godz, 17, gdy na rynku Manufaktury trwać będzie Piknik Naukowy, Muzeum Fabryki zaprasza na projekcję filmu „W pogoni za słońcem”. To arcyciekawy dokument o australijskiej przygodzie młodych naukowców z Politechniki Łódzkiej w czasie wyścigu pojazdów napędzanych energią słoneczną. Gościem pokazu będzie reżyser Sergiusz Wasilewski.

Bezkresna pustynia, palące słońce, falująca nitka asfaltu ciągnąca się aż po horyzont – i nic poza tym w zasięgu wzroku. W takiej scenerii, w październiku ubiegłego roku pierwszy w historii, polski bolid przemierzał australijskie bezdroża podczas międzynarodowego wyścigu Bridgestone World Solar Challenge 2015.

„W pogoni za słońcem” w reżyserii Sergiusza Wasilewskiego to opowieść o wytrwałej pracy zespołu KGHM Lodz Solar Team nad największym projektem studenckim w Polsce i niezwykła relacja z przejazdu przez Australię, z Darwin aż do Adelaide. Opowieść o walce z czasem, pustynią i nieznośnym upałem, w której łódzka drużyna udowodniła swoje doskonałe przygotowanie do współzawodnictwa. A wszystko to w ekstremalnie niesprzyjających warunkach klimatycznych Australii i oprawie zapierających dech w piersiach krajobrazów.

Moja codzienność to filmy promocyjne, reklamy czy produkcje virtual reality, dlatego gdy pojawiła się możliwość udziału w australijskich wyczynach polskiego zespołu, nie wahałem się ani chwili – mówi Sergiusz Wasilewski, operator filmowy, reżyser, twórca „W pogoni za słońcem”.

W niezwykle barwną i emocjonalną, dokumentalną podróż przez Antypody u boku łódzkich studentów będzie można wybrać się w Muzeum Fabryki, w sobotę (23.04) o godzinie 17. W pokazie weźmie udział również reżyser, który opowie o pracy nad filmem. Wstęp wolny.


O filmach z Karoliną Krowin Piotrowską

W sobotę (23.04) o godz. 16. gościem Empiku w Manufakturze będzie dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska. Opowie o swojej najnowszej książce „Krótka książka o miłości”.

Karolina Korwin Piotrowska dziś znana jest głównie jako prowadząca „Magiel Towarzyski”, komentatorka wydarzeń ze świata gwiazd i publicystka. Ale nie należy zapominać, że swoją dziennikarską karierę rozpoczęła od audycji radiowych i programów telewizyjnych poświęconych filmom. Wraz z „Krótką książką o miłości” powraca do korzeni i fascynacji kinem. Tytułowa miłość jest nieco myląca. Autorka nie opisuje miłości w sensie dosłownym, lecz uczucie, jakim darzy swoją pasję, uczucie wobec kina. To pierwsza część intymnej podróży przez największe filmowe fascynacje. Karolina Korwin Piotrowska oprowadza czytelników po świecie filmu i podpowiada, którym warto poświęcić kilka godzin z zabieganego życia. Stworzyła niezwykle przydatne, bardzo obszerne kompendium filmu, dla każdego, kto chciałby poznać klasykę i czuć się prawdziwym kulturalną erudytą. Ci, którzy próbowali na własną rękę nadrobić zaległości w ambitnym kinie, wiedzą, jak trudno takie zestawienie stworzyć. Na szczęście teraz mają je pod ręką – ponad 600 stron z opisami najlepszych zagranicznych filmów. Bo polskiej kinematografii autorka obiecała poświęcić osobną książkę.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz