W miniony weekend w Warszawie odbyła się 3. edycja U:New Dance Wave Festiwal – imprezy poświęconej szeroko rozumianemu pojęciu teatru tańca. Organizatorem wydarzenia był kolektyw Hoteloko Movement Makers z Agatą Życzkowską na czele oraz, od strony produkcyjnej, Fundacja Rozwoju Teatru „Nowa Fala”.

W programie festiwalu pokazano m.in. filmy, ale esencję wszystkiego stanowiły występy na żywo. Agata Życzkowska i Karina Szutko zaprezentowały widzom zgromadzonym w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz w Ośrodku Kultury Ochoty na ul. Radomskiej spektakl „Luxa”. Teatr tańca charakteryzuje się tym, że trudno logicznie opisać to, co się ogląda – każdy widz odbiera performing na swój własny sposób. I tak też było w przypadku „Luxy”. Zebrani w kręgu po zakończeniu spektaklu widzowie mieli bardzo różniące się przemyślenia na temat dopiero co obejrzanego przedstawienia.

Gwiazdą festiwalu, trochę za mało według mnie rozreklamowaną w mediach (a wielka szkoda!), była 35-letnia Węgierka Fanny Müller, która swego czasu przyjęła dewizę artystyczną, że na scenie zawsze będzie występować nago. Performerka i modelka także w Warszawie trzymała się swych wytycznych, a jej występ w programie „Collodion-archiv 120.” w reżyserii obecnego w Warszawie László Gálosa był nie tylko hipnotyzujący, ale i niestety za krótki, bo trwał raptem 17 min. Warto jednak podkreślić, że wejście na U:New było darmowe, podczas gdy bilety na pokazy show Fanny Müller na świecie nie należą do najtańszych.

W najbliższym czasie na stronie ZażyjKultury.pl ukaże się wywiad z Agatą Życzkowską z Hoteloko Movement Makers.

Coraz większą popularność na świecie osiąga q-pop. To gatunek muzyczny z Kazachstanu, skrót od Qazaq pop. Oczywiście określenie to wzięło część swojej nazwy od k-popu i j-popu, czyli odpowiednio: popu koreańskiego i popu japońskiego.
Jak już coś brać, to od najlepszych, z miejsca, gdzie sprzedaż muzyki idzie w setki milionów wonów, jenów i dolarów. Finansowo, ale i artystycznie, kazachskiemu popowi jeszcze daleko do tego, co prezentują artyści z Korei Południowej czy Japonii, natomiast chęci i zaangażowania Kazachom odmówić nie można.

Wiodącym zespołem q-popu jest boysband Ninety One, którego jeden z członków – Ace (Azamat Ashmakyn) przez 2,5 roku szkolił się wokalnie i tanecznie w Korei Południowej, w słynnej wytwórni k-popowej S.M. Entertainment. Z kolei królową q-popu można nazwać 23-letnią Aigerim Mergenbay, znaną jako C.C. Kay.

Od 2018 r. jesienią, w dawnej stolicy kraju Ałmatach, odbywa festiwal q-popu popularnie zwany Q-Fest.

Na piętrze przytulnej, przykościelnej, warszawskiej kawiarnio-galerii Zielono Mi… w Wilanowie jeszcze do niedzieli włącznie można oglądać obrazy Zofii Michalskiej, rocznik 1930, członkini Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Autorka prac, 93-letnia warszawianka, prywatnie, mimo wieku, jest osobą tryskającą energią i chętnie opowiadającą o swoim życiu. Wiem, co piszę, bo mam szczęście znać panią Zosię prywatnie.

Galeria Zielono Mi… otwiera swe podwoje nietypowo, bo jedynie w soboty (od 15:00-20:00) i niedziele (10:00-16:00) ale warto się tam wybrać w weekend. Poniżej kilka zdjęć obrazów Zofii Michalskiej.

Dodaj komentarz