Gmina w budowie“ w cyklu filmowym „ArtRebelie”

W Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się kolejna odsłona cyklu filmowego „ArtRebelie“, którego głównymi bohaterami są artyści stawiający nam przez swoją sztukę szczególne wyzwania. Na najbliższym pokazie, który odbędzie się 24 listopada, o godz. 19.00, w sieni IKM, wyświetlony zostanie film „Gmina w budowie“ Dario Azzelliniego i Olivera Resslera. Gośćmi spotkania będą Anna Golędzinowska, architektka i urbanistka, przewodnicząca zarządu gdańskiej dzielnicy Aniołki oraz Maks Bochenek, kurator, krytyk sztuki i publicysta. Wstęp wolny.

gmina_w_budowie2W filmie „Gmina w budowie” aktywistka Omayra Peréz chce przekonać społeczność zamieszkującą stok wzgórza w biednej dzielnicy Caracas w Wenezueli, do założenia Consejo Comunal (Rady Dzielnicy). Rady tworzą się jako inicjatywa oddolna, równolegle do istniejących instytucji rządowych, z nadzieją, że dzięki samorządności samym mieszkańcom uda im się przełamać obecny zły stan rzeczy.

– Sami musimy zdecydować, czego chcemy. To my znamy swoje potrzeby i zdarzenia zachodzące w naszych społecznościach – wyjaśnia asertywna Omayra Peréz. Zdobyła poparcie aktywistów z pobliskiej dzielnicy, która od trzech lat ma już własną Radę Dzielnicy. Dzięki rządowemu programowi Barrio Adentro, jej mieszkańcom udało się znaleźć lekarza, który leczy za darmo. Zdobyli też pieniądze na renowacje domów i postawienie nowych budynków w miejsce szop, skleconych ze skorodowanych blach. Film „Gmina w budowie” podąża za inicjatywą Omayry Peréz w dzielnicy biedy na wzgórzach Caracas, jak też i na rozległych, wilgotnych równinach wiejskich obszarów Barinas.

W ostatniej odsłonie ArtRebelii pokażemy film: „Sfabrykowany krajobraz”. Poświęcona będzie twórczości zmarłego Konrada Pustoły.

Data: 24 listopada 2015 (wtorek)
Godzina: 19:00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wstęp wolny

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

Gmina w budowie”, reż. Dario Azzellini, Oliver Ressler, Niemcy, 2010 r.

Maksymilian Bochenek – absolwent Historii Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim i Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktorant Historii Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim i wykładowca w katedrze Intermediów Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kurator w Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku. Krytyk sztuki. Współzałożyciel bloga „Modelator”. Publikował m.in. w „Obiegu”, „Visual Communication”, „Springerin”.

Dr Anna Golędzinowskaarchitektka i urbanistka. Naukowo interesuje się kształtowaniem przestrzeni publicznych w Polsce po 1989 r. – w szczególności w miastach średniej wielkości. Zawodowo związana z Pomorskim Biurem Planowania Regionalnego. Brała udział w opracowaniu m.in. Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego, czy Koncepcji Zrównoważonej Polityki Miejskiej Województwa Pomorskiego. Angażuje się również w budowanie struktur i wdrażanie rozwoju na poziomie lokalnym – była jednym z inicjatorów powołania rady dzielnicy na gdańskich Aniołkach, obecnie jest przewodniczącą zarządu tej dzielnicy.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner:
Against Gravity

Dodaj komentarz