Antoni Pawlak „Zapiski na paczce papierosów” – spotkanie autorskie w IKM

zapiski-na-paczce-papierosow-390– „Zapiski na paczce papierosów” to mała – wielka książka, którą można otworzyć na dowolnej stronie i boki zrywać. Będzie kultową pozycją dla pokolenia PRL i innych pokoleń – zapowiada Wydawnictwo Wielka Litera, nakładem którego ukazała się książka Antoniego Pawlaka. Spotkanie z autorem, które poprowadzi Piotr Bratkowski z Newsweeka odbędzie się 17 kwietnia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.

Życie towarzyskie, polityczne i uczuciowe. Historia przez małe i duże „h”. Iwaszkiewicz, Brandys, Pilch, Chmielewska, Wałęsa, o. Rydzyk, Kaczmarski, IPN, SB, PiS, UE i wiele innych skrótowców. W książce Antoniego Pawlaka zaglądamy za kulisy życia literackiego PRL-u i współczesnej Polski.

Zaczęło się od opowiastek z czasów PRL-u, które Antoni Pawlak publikował na Facebooku. Nikt nie mógł przestać czytać. Każdy prosił o więcej. Zatem otrzymujemy więcej.Swoje historyjki pisałem bez żadnego zamiaru. Ale nagle zaczęliście namawiać mnie na to, bym z tego zrobił książkę. No to zrobiłem – komentuje autor.

antoni-pawlak-150Antoni Pawlak jest autorem około 20 książek poetyckich. W 1989 dołączył do zespołu „Gazety Wyborczej”, pracował w nim do 1993, w tym od 1991 jako redaktor dodatku „Gazeta o Książkach”. Był także współredaktorem kwartalnika literackiego „Migotania, przejaśnienia”, redaktorem naczelnym wydawnictwa Tower Press i wiceprezesem wydawnictwa Literatura.net.pl. W 1983 otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, a w 2009 – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2011 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W czerwcu 2006 objął funkcję doradcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza ds. kultury. Od kwietnia 2007 do stycznia 2017 był rzecznikiem prasowym prezydenta Gdańska, pozostał w Urzędzie Miasta Gdańska jako doradca i główny specjalista w kancelarii prezydenta Gdańska.

Piotr Bratkowski, debiutował na łamach prasy literackiej w 1975. W latach 80. był felietonistą miesięcznika „Literatura”. Od 1990 pracuje jako dziennikarz, początkowo w dzienniku „Gazeta Wyborcza”, później w dzienniku „Rzeczpospolita”. Od 2001 jest członkiem redakcji tygodnika „Newsweek Polska”, gdzie pełnił m.in. funkcje kierownika działu społecznego i dziennikarza działu kulturalnego. Jest kierownikiem działu kulturalnego „Newsweeka”.

„Zapiski na paczce papierosów” – spotkanie autorskie z Antonim Pawlakiem, prowadzenie: Piotr Bratkowski
Data: 17 kwietnia, godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/232613867285793/.

Dodaj komentarz