Nagroda literacka w X edycji konkursu Pigmalion Fantastyki wręczona

20180921_111535Od 10 lat Chrzanów raz na dwa dni w roku staje się polskim zagłębiem miłośników fantastyki i jadąc z Katowic rowerem, dostrzegając hałdy i kominy można pomyśleć, że człowiek teleportował się do innego wymiaru o klimacie postapo. To jedna strona, ale jest też inna: być może otoczenie inspirowało miłośników fantastyki, a Katowice stały się siedzibą Śląskiego Klubu Fantastyki. To właśnie z tym miejscem są związani jurorzy konkursu Pigmalion Fantastyki – zawodowi pisarze.

Pigmalion Fantastyki X

Tegoroczna edycja Chrzanowskich Dni Fantastyki odbyła się 8 i 9 września i skupiła miłośników gier karcianych, sesji RPG, a także literatury. I to właśnie ci ostatni przez kilka miesięcy pisali opowiadania na konkurs Pigmalion Fantastyki, których w tym roku organizatorzy otrzymali aż 191. – Z roku na rok, jakość prac się poprawia – komentowali jurorzy, a wielu laureatów z poprzednich lat zostało pisarzami, jak Radek Rak, który obecnie ma na swoim koncie już sześć książek.

Chrzanowskie Dni Fantastyki są inicjatywą, która od 10 lat tworzy przestrzeń dla pisarzy-debiutantów, którzy mają niezwykłą okazję, aby skonfrontować swoją twórczość literacką z krytyką zawodowych pisarzy. Pigmalion Fantastyki od lat jest oceniany przez: Annę Kańtoch (m. in. Nagroda ESFS, pięć nagród im. Janusza A. Zajdla oraz Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego); Michała Cholewę (m. in. Nagroda Zajdla); Pawła Majka (m. in. dwie nagrody literackie im. Jerzego Żuławskiego), którym udało się odkryć kilka talentów. Wielu laureatów konkursu opublikowało później książki i pisało dla znanych magazynów.

W 10 edycji konkursu Pigmalion Fantastyki Roland Hensoldt z Grodziska Mazowieckiego – członek grupy literackiej Ailes – zdobył 1 miejsce w kategorii dorosłych za opowiadanie „Bóg zabawek”, a jego praca została opublikowana w antologii Pigmalion Fantastyki razem ze zwycięzcami poprzednich edycji konkursu.

– Chrzanowski MOKSiR przez 10 lat stworzył zgraną społeczność miłośników fantazy. Konkurs literacki to działalność o tyle szlachetna i ważna, że pozwala “wyjść z szuflady” debiutantom i trafić od razu do centrum miłośników fantastyki podczas konwentu. To też unikatowa okazja, aby twórczość debiutantów była oceniona przez zawodowych pisarzy, którzy wykazali się niezwykłą charyzmą podczas ceremonii ogłoszenia wyników konkursu – powiedział Roland Hensoldt, zwycięzca Pigmalionów Fantastyki i autor nagrodzonego opowiadania „Bóg zabawek”.

„Bóg zabawek” jest opowiadaniem o perypetiach zabawek, które mają emocje, pasje, historie, a nawet religię z tajemniczym bogiem mieszkającym w chmurach. Gdy porzuci się warstwę fantastyczną, ze sterty pluszaków i robotów otaczających nasze dzieci, wyłoni się jak najbardziej prawdziwy Bóg Zabawy. Ale kto rzeczywiście kim się bawi? Kto rzeczywiście jest zabawką? Być może odpowiedź na to pytanie zna „Pierwszy”, który jest prorokiem mieszkającym w Miejscu Zapomnienia i posiadł moc „zabawiania”.

W kategorii do 18 lat wygrała Karolina Czak za opowiadanie poruszające problemy komputeryzacji – „Błąd krytyczny”.

Chrzanowskie Dni Fantastyki

Konwent to też chrzanowskiednifantastyki1okazja do uczestniczenia w szeregu wydarzeń towarzyszących. Znakiem czasów jest to, że to nie komputery, nie VR, a gry planszowe i karciane najbardziej przyciągają i łączą młodych i dorosłych. Przy kilkunastu stołach rozegrał się m. in. turniej eliminacyjny – PORTAL- Neuroshima HEX, MISTRZOSTWA CHRZANOWA – Splendor; Turniej eliminacyjny – REBEL. Gry były dostarczone przez partnera imprezy firmę Morigal, która udostępniała swoje tytuły wszystkim tym, którzy chcieli wypróbować tę formę rozrywki.

Kino sferyczne zabrało z kolei widza w przestrzeń dając poczucie oglądania filmów zanurzając się jakby w ich głębi. Rozciągnięty na sferycznej kopule i odpowiednio przygotowany obraz otacza z każdej strony. Widz może się położyć i dosłownie bujać w obłokach ciesząc oko oryginalnymi doznaniami wizualnymi.

Drugiego dnia zorganizowano warsztaty concept art., czyli sztuki tworzenia ilustracji koncepcyjnych dla np. filmów animowanych, czy gier komputerowych. Zadaniem rysownika jest przedstawienie wizji artystycznej, aby na tej podstawie w późniejszym etapie produkcji stworzyć gotowe animacje.

Na miejscu była także ekipa z Chrzanowskiej Telewizji, która udostępniła relację z X Chrzanowskich Dni Fan:

Oficjalna strona: Chrzanowskie Dni Fantastyki.

Anna Tuziak (NieGrzeczna)

Dodaj komentarz