Zwiedzaj…

Kategoria:

Zwiedzaj Gdańsk i poznaj jego style architektoniczne!

gdanskie_miniatury_okladkaJakie historie kryje w sobie Ratusz Starego Miasta i Wielka Zbrojownia? Czyja podobizna została umieszczona na szczycie wieży Ratusza Głównego Miasta? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na kolejne spacery Gdańskich Miniatur z przewodniczką – Ewą Czerwińską i portalem iBedeker. Spacery dla szkół: 14 stycznia (godz. 10.00, 11.30, 13.00), spacery dla wszystkich chętnych: 16 stycznia (godz. 11.00, 12.30, 14.00).

Spacer jest drugą częścią Gdańskich Miniatur, spaceru w formie gry miejskiej, dotyczącego zabytków renesansu i manieryzmu w Gdańsku. Uczestnicy i uczestniczki poznają historię Ratusza Staromiejskiego przy ul. Korzennej, odwiedzą Zbrojownię, która dawniej pełniła funkcje magazynu broni, była jednym z największych takich obiektów w Europie i uważana jest za najwspanialszy zabytek manieryzmu w Gdańsku. Dalej szlak spaceru wiedzie do obecnego Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, który mieści się w jednej z najstarszych kamienic na Starym Mieście i kryje w sobie interesujące historie. Spotkanie zakończy się pod Bramą Wyżynną.

W sieni IKM przy ul. Długi Targ 39/40 wciąż można odebrać bezpłatną książgdanskie_miniatury_zagadki_fot.LarysaSalamachakę ze zbiorem gier miejskich „Gdańskie Miniatury”. Znajduje się tam 9 tras z mapkami, fotografiami, scenariuszami spacerów i quizem podsumowującym wycieczkę. Idąc szlakami z książki poznajemy Stare i Główne Miasto, Długie Ogrody, Dolne Miasto, Zaroślak, Biskupią Górkę i Stare Przedmieście. Publikacja dostępna jest w IKM od 8 grudnia do wyczerpania zapasów.

Spacery dla szkół (obowiązują zapisy):

14 stycznia: „Style architektoniczne w Gdańsku – renesans i manieryzm, cz II” – spacer z iBedekerem dla dzieci i młodzieży

Godziny: 10.00, 11.30, 13.00

Obowiązują wcześniejsze zapisy, do 8 stycznia 2016 Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres e-mail: miniatury@ikm.gda.pl.

Otwarte spacery dla wszystkich chętnych:

16 stycznia: „Style architektoniczne w Gdańsku – renesans i manieryzm, cz II” gra miejska-spacer dla rodzin i grup nieformalnych

Godziny: 11.00, start: ul. Elżbietańska 3, przed Domem Opatów Pelplińskich,

12.30, start: przed Bramą Wyżynną, ul. Wały Jagiellońskie 2a,

14.00, start: ul. Elżbietańska 3, przed Domem Opatów Pelplińskich.

Informacje: miniatury@ikm.gda.pl

Spacer w trakcie jego przebiegu będzie fotografowany i filmowany. Relacja ze spaceru ukaże się na portalu iBedeker. Więcej informacji pod adresem: e-mail: miniatury@ikm.gda.pl oraz na stronie: www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl.

Gdańskie Miniatury to projekt edukacyjny, który korzystając z formy gry terenowej, pozwala odkrywać uczniom i uczennicom, a także dorosłym zainteresowanym historią Gdańska, niezwykłe miejsca i postacie związane z naszym miastem. Przez pięć lat zabawa miała różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież. Poprzednie edycje poświęcone były: niezwykłym kobietom w historii Gdańska, fortyfikacjom miasta, kościołom, przytułkom i szpitalom, a w roku szkolnym 2015/2016 poświęcona jest stylom architektonicznym Gdańska.

Autor: redakcja

06.01.2016