Zażyjkultury.pl oraz Manufaktura serdecznie zaprasza Państwa na weekend pełen atrakcji.


Mistrzowie skimboardingu na plaży Man
ufaktury.

 

Skimboarding to nowy rodzaj ekstremalnego sportu: wodne ślizganie się na desce. Ale nie po oceanicznych falach, tylko na torze. Najlepsi krajowi zawodnicy w tej dyscyplinie pojawią się w sobotę (22.08) na rynku Manufaktury, by rywalizować w IV edycji zawodów pod hasłem Red Bull Skim It! Co ważne, wodny tor jest dostępny dla wszystkich – także dla amatorów, którzy nie startują w zawodach. Trwają warsztaty – i to już od środy!
Zawody Red Bull Skim It! mają rRed Bull Skim It_fot. Adam Chrabaszczangę największych na sztucznym torze w Europie. Wiadomo  zatem, że w Manufakturze zaprezentują się nasi czołowi skimboardziści, by powalczyć o tytuł  najlepszego skimmera. Turniej koordynował będzie Mariusz Wójt, łodzianin, tegoroczny Wicemistrz Europy w tej dyscyplinie: Już dziś mogę powiedzieć, ze spodziewamy się  międzynarodowej obsady. Są już zgłoszenia m.in. z Holandii. A polscy skimboardziści uznawani są za czołówkę europejską. Wprawdzie tegoroczny cykl zawodów o Puchar Europy już się skończył, ale do Łodzi ściągnie wszystkich nowatorska formuła rozgrywanego turnieju  – wyjaśnia Mariusz Wójt.

Na czym polega owa nowatorska formuła łódzkich zawodów? Eliminacje wśród profesjonalistów są w formie pojedynków „jeden na jeden”, natomiast sam finał opiera się o  deskorolkową grę w SKATE’a. Zawodnicy zadają sobie nawzajem triki, które muszą  powtórzyć. Jeśli przeciwnikowi nie uda się odzwierciedlić zadanej ewolucji dostaje literkę z wyrazu S.K.I.M. I.T. Pierwsza osoba, która „uzbiera” pełny napis – odpada.  Skimboarding jest sportem polegającym na ślizganiu się po cienkiej warstwie wody na brzegach zbiorników wodnych lub sztucznych torach. Jest to swoiste połączenie deskorolki ze snowboardem, z tą różnicą że na wodzie. Tak jak w innych dyscyplinach deskowych do wykonywania różnych ewolucji używa się skoczni, rurek czy prostokątnych przeszkód przypominających murki. Podczas Red Bull Skim It zostaną rozegrane trzy konkurencje – Kobiety, Amatorzy oraz Profesjonaliści.


Poszukiwa
ny Izrael Poznański – urodzinowa gra ze zwiedzaniem!


Chcesz poznać historię Manufaktury, zwiedzić zakątki imperium Izraela Poznańskiego w towarzystwie postaci z czasów Ziemi Obiecanej? Przyjdź w niedzielę (23.08) do Muzeum Fabryki i zagraj z nami w fabularną grę! W czasie zwiedzania na gości będą
czekały atrakcyjne zagadki i nietypowe zadania.
Poszukiwany Izrael Poznański182 lata temu urodził się Izrael Poznański, jeden z najbogatszych mieszkańców Łodzi, zwany „królem bawełny”. To właśnie on był twórcą przemysłowego imperium, w miejscu którego powstała Manufaktura. Z tej okazji Muzeum Fabryki i Muzeum Miasta Łodzi wspólnie organizują zwiedzanie fabularne pod hasłem „Poszukiwany Izrael Poznański”. – To będzie świetna zabawa, a jednocześnie wręcz teatralna lekcja historii fabrykanckiej Łodzi – mówi Milena Wicepolska z Muzeum Fabryki, współorganizatorka nietypowej wycieczki – To kolejny rok z rzędu, gdy w ten sposób przypominamy o urodzinach Izraela Poznańskiego. Zawsze nasza zabawa cieszy się dużym zainteresowaniem.

Zwiedzanie zaplanowano w dwóch turach: o 11.00 i 13.00. Uczestnicy gry spotykają się w Muzeum Fabryki, gdzie czekać już będą na nich przewodnicy w strojach z epoki. Następnie zaplanowano przejście rynkiem Manufaktury do Pałacu Poznańskich, gdzie – po licznych perypetiach – zwiedzający poznają rozwiązanie fabularnej zagadki.

A jak wygląda fabuła naszej gry historycznej? – Zbliżają się urodziny właściciela fabryki.  Izrael jest jednak bardzo zapracowany i nie planuje żadnej uroczystości. Nie zorientował się nawet, że minął kolejny rok – opowiada Milena Wicepolska – Leonia Poznańska (w tę rolę wcieli się znana łódzka przewodniczka – Elżbieta Pędziwiatr) planuje zrobić jednak mężowi niespodziankę. Zaprasza gości na wspólne przygotowanie urodzin i spacer po fabryce i pałacu. Izrael odgadł zamiary żony i postanowił ukryć się w fabryce.

Czy grupie uda się znaleźć solenizanta? O tym przekonają się wszyscy, którzy zechcą wziąć udział w zabawie. Można się do niej zapisywać telefonicznie pod numerem 42 664 9293, bądź mailowo na adres muzeum@manufaktura.com

Wejściówki są do nabycia w kasie Muzeum Fabryki. Bilet normalny kosztuje 20, a ulgowy 15 złotych.

 

Letnie ZET Cafe na rynku Manufaktury!


Czy zechcą Państwo włączyć z nami radio, posłuchać dobrej muzyki, poleżeć chwilę na plaży? Do Manufaktury przyjeżdża w najbliższą sobotę  Radio ZET, by prosto z plaży nadawać przedpołudniową audycję ZET Cafe! Prowadzić ją będzie Agnieszka Kołodziejska – znana i lubiana prezenterka, łodzianka z urodzenia.

kołodka micPrzez całe lato w swoim cyklu audycji Radio ZET poszukuje ciekawych miejsc – takich, w których warto spędzać wakacje. Na swojej trasie ZET Cafe trafiło także do Łodzi: rynek Manufaktury doskonale zna Agnieszka Kołodziejska. Pani Redaktor urodziła i wychowała się w Łodzi, a rynek Manufaktury to wciąż jedno z jej ulubionych, łódzkich wspomnień – Już drugi rok z rzędu przez całe lato podróżujemy po Polsce w poszukiwaniu fajnych miejsc. Jeśli takie znajdujemy, stawiamy tam nasze plenerowe radiowe studio-kawiarnię i pod pretekstem wspólnego napicia się kawy ze słuchaczami korzystamy ze wszystkich atrakcji – opowiada Agnieszka Kołodziejska – A skoro Manufaktura w ten weekend zaprasza na plażę i na skimboarding, to poleżymy na piasku i popływamy w samym sercu tętniącego życiem, mojego rodzinnego miasta.
Audycja popularnej „Kołodki” będzie nadawana na żywo, w godzinach od 11.00 do 14.00.
Właśnie w tych godzinach wszyscy chętni do wypicia kawy w towarzystwie Agnieszki  Kołodziejskiej, powinni szukać studia Radia ZET w pobliżu plaży na rynku Manufaktury.
Program, dzięki łączom satelitarnym, dotrze do słuchaczy w całej Polsce.


Kajetan Galas gościem Manu Summer Jazz Sundays.

 

To już czwarta letnia niedziela, która na małej scenie w rynku Manufaktury upłynie pod znakiem brzmienia organów Hammonda. Tym razem łódzkim melomanom, tłumnie odwiedzającym festiwal Manu Summer Jazz Sundays, zaprezentuje się Kajetan Galas.

Ten artysta, student Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki RozrywKajetan Galaskowej, należy do wielkich entuzjastów i propagatorów hammondowego brzmienia. Sam gra na tych organach w zespole Janusza Muniaka, ma swój autorski tercet Organ Spot, wcześniej zdobywał  wirtuozowskie szlify w prestiżowej, holenderskiej ArtEZ Enschede: jedynej w Europie szkole,  kształcącej w kierunku organów Hammonda. Jest laureatem indywidualnego trofeum jazzowego w Polsce na odbywającym się co dwa lata Konkursie Improwizacji Jazzowej w  Katowicach w 2013 roku oraz zdobywcą II nagrody podczas Otwartego konkursu na Indywidualność Jazzową 2012 Festiwalu Jazz nad Odrą. – Kajetan Galas jest przyszłością polskich organów Hammonda – przyznaje organizator festiwalu MSJS, Tomasz Gołębiewski –  To muzyk świetnie wykształcony, wymagający i precyzyjny na scenie, ale wciąż młody i  poszukujący nowych rozwiązań. Gdy rozmawiam z fanami Manu Summer Jazz Sundays,  muzykami, ludźmi jazzu, oni wszyscy chyba najbardziej czekają w tegorocznej edycji na  koncert Kajtka.

Kajetan Galas zaprosił do udziału w łódzkim koncercie muzyków, współpracujących ze sobą w ramach projektu Organ Spot. To Szymon Mika, jeden z najbardziej obiecujących gitarzystów jazzowych młodego pokolenia, oraz równie wysoko ceniony perkusista Grzegorz Masłowski. Podczas koncertu na rynku Manufaktury tercet wykonywać będzie zarówno  kompozycje autorskie obydwu kompozytorów: Galasa i Miki, jak też standardy jazzowe,  interpretowane melodyką organów Hammonda. Występ rozpocznie się o g. 17 na scenie w rynku Manufaktury, między budynkami French Potato i American Bull.

ZAPRASZAMY!!

Dodaj komentarz