Zapraszamy 2 marca na otwarcie dwóch wystaw.

Wystawa poplenerowa XXXV Pleneru dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii. Światło w geometrii

2 marca 2018 roku w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zostanie otwarta wystawa prac przekazanych Elektrowni przez twórców – uczestników Międzynarodowego Pleneru dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii w 2017 roku. Spotkanie pod hasłem „Światło w geometrii” odbyło się we wrześniu 2017 roku w Radziejowicach i jako trzydzieste piąte miało charakter jubileuszowy. Zgromadziło też rekordową liczbę 49 artystów z dziesięciu krajów świata: Austrii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i Węgier.
Wystawa prezentuje dzieła wszystkich uczestników pleneru dowodząc różnorodności postaw poszczególnych twórców i kierunków ich zainteresowań. Można będzie na niej spotkać nie tylko obrazy, grafiki i formy trójwymiarowe, ale też obiekty, których istotą jest ruch, czy kolor jako odbicie światła. Pokaz jest bogaty w tak bardzo odmienne propozycje traktowania geometrii i posługiwania się światłem, że trudno niekiedy znaleźć dla sąsiadujących ze sobą prac wspólny mianownik. Są tu obiekty niosące spokój i wyciszenie, są prace pełne dynamiki i ekspresji, zagadkowe i niepokojące, a także skupione, medytatywne, nawet przesycone mistycyzmem.
Warto tę sztukę zobaczyć i przeżyć, znajdując w niej dla siebie to, co najbliższe, co by się chciało znaleźć.

Artyści: Serena Amrein, Benedek Barna, Tamara Berdowska, Gerhard Birkhofer, Sławomir Brzoska, Dominique Chapuis, Daniel Cybulski, Suzanne Daetwyler-Zihlmann, Mateusz Dąbrowski, Nikola Dimitrov, Rita Ernst, Andrzej Gieraga, Ryszard Gieryszewski, Eugenia Gortchakova, Dorota Grynczel, Istvan Haasz, Karolina Hałatek, Gerhard Hotter, Karolina Jaklewicz, Jerzy Kałucki, Gosha Karpowicz, Krzysztof Klimek, Mieczysław Knut, Anders Liden, Wojciech Leder, Łukasz Leszczyński, Josef Linschinger, Ryszard Ługowski, Michał Misiak, Dariusz Mlącki, Paweł Mostowski, Mitsouko Mori, Andrzej Jakub Olejniczak, Leszek Oprządek, Jan Pamuła, Jaume Rocamora, Otto Reitsperger, Vera Röhm, Tomasz Saciłowski, Grzegorz Sztabiński, Urszula Ślusarczyk, Jerzy Treliński, Anna Alicja Trochim, Małgorzata Turewicz-Lafranchi, Tadeusz G. Wiktor, Mieczysław Wiśniewski, Apoloniusz Węgłowski, Martin Vosswinkel, Olga Ząbroń.

Wernisaż: 2.03.18, godz. 16.00
Wystawa czynna do 23.04.2018 roku
Kuratorka wystawy: Bożena Kowalska


Jan Berdyszak, Międzywartości

Twórczość Jana Berdyszaka jest jednym z najwybitniejszych zjawisk sztuki nowoczesnej i ponowoczesnej w kraju i na świecie. Ukształtowana w wyniku dialogu między dociekaniami, intencjami a dziełami, wskazuje na zdolność do wielkiej syntezy i wnikliwej analizy każdego działania artysty. Artysta wypowiadał się w różnych dziedzinach: grafice, malarstwie i rysunku, realizował obiekty przestrzenne, tworzył instalacje i scenografie teatralne. Zajmował się problemami obiektu, przestrzeni, przezroczystości, światła, ciemności i cienia; nieobecności, niewyraźności i dysbarwności. Uprawiał refleksję teoretyczną, w której analizę sztuki przesuwał do nieprzeczuwalnych przed nim granic. Te działania wynikają z przekonania twórcy, iż każda myśl ludzka pochodząca ze sztuki czy też włączona w zakres filozofii poszerza przestrzeń naszego rozumienia świata i siebie, naszej wyobraźni i relacji z innymi ludźmi, a dzieło i realizowane przez nie wartości – mogą stać się sposobem doświadczania świata.

Jan Berdyszak realizował prace w cyklach. W ich obrębie stosował różne modyfikacje interesującego go zagadnienia, a związki pomiędzy poszczególnymi pracami, ich następstwa i współwystępowanie, składały się na całość wypowiedzi. Pytania i problemy sygnalizowane w jednym cyklu prac niczym most prowadzą do innych cykli i intuicji tylko pozornie odległych. Niektóre nigdy się nie kończą. Pozostając w formie pytania stwarzają sytuację otwarcia dla dalszych poszukiwań.

Z obszernej twórczości Jana Berdyszaka, trwającej nieprzerwanie od początku lat 60. XX wieku do 2014 roku, do prezentacji w MCSW Elektrownia wybrano jeden z wielu problemów. Wystawa zatytułowana MIĘDZYWARTOŚCI podejmuje problem obecności człowieka w kontekście jego relacji ze światem – bowiem międzywartości – to w rozumieniu artysty sieć możliwych powiązań, relacji i stanów w dziele i u odbiorcy.

W twórczości Jana Berdyszaka nie ma takiej wizualizacji postaci ludzkiej, jaką znamy z bardzo przejmujących przykładów w historii sztuki. Taka decyzja wynika z przekonania artysty, iż najpełniej charakteryzuje człowieka jego świadomość. Człowiek i wartości, jakie z nim wiąże sztuka i filozofia, występuje jako element sprawczy, istnieje w jego sztuce – intencjonalnie. Artysta – człowiek, stawiający pytania o istnienie i sposoby jego przejawiania się.

Myśl moja – to ja, mój krótkotrwały stan istnienia, w którym moje władze poznawcze łączą mnie ze światem.

Tamara Woźniak – Książek

Jan Berdyszak ur.15.VI.1934 – zm. 18.IX.2014

Dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu uzyskał w 1958 roku w pracowni prof. Bazylego Wojtowicza. Był profesorem zwyczajnym. Na macierzystej uczelni prowadził Pracownię Rzeźby i Otoczenia, a w Instytucie Kultury Plastycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego kierował Zakładem Rysunku. W 1999 roku otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa w Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie.

Od pierwszej, jeszcze w czasie studiów, wystawy prac (grafiki, obrazy) w Zakładzie Historii Sztuki UAM w Poznaniu, do ostatniej prezentacji w czerwcu 2014 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu ( Horyzonty grafiki), zrealizował 138 indywidualnych pokazów twórczości, uczestniczył w 560 wystawach zbiorowych, międzynarodowych festiwalach sztuki, także scenografii teatralnej – w kraju i za granicą. Pokazom twórczości artysty towarzyszyły liczne publikacje- katalogi, artykuły w pismach artystycznych i wydawnictwach naukowych wyższych uczelni artystycznych, publikacje książkowe, słowniki, encyklopedie. Analizom twórczości artysty w wydawnictwach często towarzyszą rozważania artysty dotyczące uprawianej sztuki i sztuki w ogóle, zapisywane w szkicownikach prowadzonych od lat 60. Pytania, które artysta w tych notatkach stawia są fundamentalne dla rozumienia jego sztuki oraz rozumienia sztuki współczesnej. Prace Jana Berdyszaka znajdują się w zbiorach 22 Muzeów, licznych Galeriach Sztuki Współczesnej w kraju i za granicą oraz zbiorach prywatnych.

Jan Berdyszak, Międzywartości
Wernisaż: 02.03.2018 roku, godz. 17.00
Wystawa czynna do 06.05.2018
Kurator wystawy: Tamara Woźniak – Książek

Dodaj komentarz