Rozbłysły kolorowe światła Light. Move. Festival. 2017

Tłumy przeszły w piątek ulicą Piotrkowską, aby zobaczyć siódmą edycję Light. Move. Festival. Rekordowa 15-kilometrowa trasa festiwalowa zapełniła się zwiedzającymi łodzianami i przyjezdnymi z innych miast. Czy padnie rekord frekwencyjny? Wiele na to wskazuje.

IMG_0082-33Light. Move. Festival. rozpoczął się w piątek o godz. 19 na Placu Wolności. Pogoda dopisała. Beata Konieczniak, Kreator festiwalu światła i Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi otworzyły siódmą edycję Light. Move. Festival. Tysiące festiwalowiczów oglądało spektakularne mappingi „Światłem malowane” i „Paradox”, które zachwycały plastycznością i milionami tętniących kolorów.

Rekordowa trasa festiwalowa ciągnąca się aż 15 kilometrów w centrum miasta prowadzi gości imprezy od parku Staromiejskiego i Manufaktury, przez pl. Wolności oraz ul. Piotrkowską i dalej na wschód aż do ul. Kilińskiego i Pasażu Schillera.

Na trasie, nawiązującej do spuścizny polskiej awangardy, znalazło się kilkadziesiąt festiwalowych atrakcji: 55 skąpanych w kolorowym świetlne kamienic na ulicy Piotrkowskiej, aż 32 rzeźby świetlne intrygujące awangardową formą, 6 mappingów 2D/3D, czyli kilkuminutowych projekcji dopasowanych do architektonicznych detali budynków oraz wydarzenia towarzyszące takie, jak nocne pływanie w i saunowanie w towarzystwie świateł i laserów w Aquaparku Fala przy Unii Lubelskiej 4.

IMG_0230_FBWrażenie na zwiedzających zrobił także mapping „Zawiłości” na fasadzie cerkwi św. Aleksandra Newskiego przy ul. Kilińskiego 56, którą LMF podświetliło po raz pierwszy w historii festiwalu. Wielkoformatowa projekcja francuskiego artysty Yanna Nguema zadziwiła zwiedzających. Zapierający dech w piersiach spektakl świetlny imponował liczbą detali. Trójwymiarowa animacja „ożywiła” 15 tysięcy kamieni przy pomocy nowoczesnej muzyki elektronicznej. Pochwały zbierają także instalacje świetlne w Pasażu Schillera francuskiej grupy TILT – „Astery”. Gigantyczne rzeźby mierzące 12 metrów wysokości hipnotyzują fioletowym światłem.

To zaledwie przedsmak festiwalowych atrakcji. W sobotę o godz. 21.30 w Pasażu Schillera wystąpi grupa Kamp! Zespół właśnie wydał trzecią płytę, którą promują przebojowe single „Deny” i „Turn my back on you”.

Wiele wskazuje na to, że siódma edycja Light. Move. Festival. będzie rekordowa także pod względem frekwencyjnym. Lepsza niż w poprzednich edycjach pogoda skłoniła w piątek do spacerowania po centrum miasta jeszcze więcej osób niż dotychczas. W 2016 roku festiwal światła odwiedziło około 630 tysięcy osób.

Festiwal światła potrwa do niedzieli (1 października), codziennie od godz. 19 do północy.

Zdjęcia: Adrian Górski_Beautiful Lodz oraz Maciej Marszałkowicz_MMFoto

Dodaj komentarz