Wrzesień to kolejny z rzędu miesiąc w którym przeważają wielkie kinowe powroty. Tak, wiem… ostatnio używam tego sformowania tak często, że zastanawiam się czy nie zarezerwować dla niego specjalnego skrótu klawiszowego. No ale cóż poradzić, skoro takie są fakty. Początek kinowej jesieni to powrót pewnego bardzo popularnego hiszpańskiego reżysera, pewnej ikonicznej bohaterki komedii miłosnych wyposażonej w dziennik, jednego kultowego, choć mało strasznego horroru found footage, oraz legendarnego westernu o przygodach pewnych siedmiu jegomości. To jednak nie wszystko, bo trzeba przyznać, że we wrześniu premier jest naprawdę sporo. Podobnie sprawy mają się również na małym ekranie. Nie od dziś przecież wiadomo że jesień to najlepszy okres dla serialomaniaków. Dużo nowości, dużo kontynuacji, ogólnie – kłopot urodzaju. Ja czekam szczególnie na szósty sezon jednej z serialowych horrorowych antologii. Sprawdźcie, co Wam najbardziej przypadnie do gustu. Wierzcie mi, jest w czym wybierać.

FILMY 

Zestawienie obejmuje 13 filmów ułożonych w kolejności polskich dat premier!

Destrukcja – 2 września

Fabuła komediodramatu kanadyjskiego reżysera Jean-Marc’a Vallée’a skupia się na Davisie (Jake Gyllenhaal), bankierze pogrążonym w żałobie po tragicznej śmierci żony. Sfrustrowany życiem mężczyzna, pewnego dnia piszę skargę do firmy produkującej automaty ze słodyczami. List trafia do Karen (Naomi Watts) pracowniczki biura obsługi klienta i początkowa skarga, przeradza się w coraz bardziej osobiste zwierzenia. Między bohaterami tworzy się więź zrozumienia, a niedługo ich życie może obrócić się o 180 stopni… Reżyserem filmu jest Jean-Marc Vallee, odpowiedzialny za sukces „Wild” i „Witaj w klubie”.

Miles Davis i ja- 2 września

Miles Davis i ja jest biografią jednego z największych na świecie jazzmanów. Fabuła skupia się na wątkach z prywatnego życia muzyka, ale i łącząc się z elementami komedii kryminalnej, tworzy przy tym ciekawe połączenie i obraz tej niezwykle barwnej postaci. Co ciekawe Don Cheadle (znacie go z roli War Machine w Kinowym Uniwersum Marvela) wystąpił w filmie w dwóch rolach. W roli głównej Milesa Davisa oraz reżysera.

Julieta – 2 września

Po trzech latach oczekiwania zniecierpliwienie fani  Pedro Almodóvara, wreszcie doczekali się kolejnego filmu hiszpańskiego reżysera. Główną bohaterką dramatu będzie tytułowa Julieta, świeża wdówka, której życie ani na chwilę nie oszczędza. Kończąca 18 lat córka kobiety, ucieka z domu bez słowa wyjaśnienia. Po wielu latach poszukiwań Julieta przypadkowo spotyka przyjaciółkę córki. Stanie się to impulsem do próby rozliczenia się z przeszłością i uporządkowania swojego życia. Najnowszy film Almodóvara to przede wszystkim opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych, i tajemnicach, które przed nimi skrywamy. Film jest również adaptacją opowiadań wyróżnionej literacką Nagrodą Nobla Alice Munro, a sam reżyser mówił o niej: „Odkąd przeczytałem „Uciekinierkę”, myślałem o zaadaptowaniu opowiadań Alice Munro na potrzeby kina. „Julieta” to mój powrót do kobiecego wszechświata.”. Moim skromnym zdaniem zdecydowanie najciekawsza premiera tego miesiąca.

Fuocoammare. Ogień na morzu – 2 września

https://www.youtube.com/watch?v=f8Kc5wy0Rxg

Laureat Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Berlinale dokument w reżyserii Gianfranco Rosi’ego opowiada o życiu na włoskiej wyspie w czasie europejskiego kryzysu emigracyjnego. Film zdobył uznanie widzów za obiektywny charakter, jak i pracę reżysera, który nie ocenia, a obserwuje imigrantów oraz tych, którzy zdecydują o ich dalszym losie.

Kamienne pięści – 9 września

Robert De Niro w kolejnym bokserskim filmie w swoim dorobku. Odtwórca roli legendarnego Jake’a La Motty we „Wściekłym byku” znów stanie na ringu, z tym że tym razem, w trochę innej dla niego roli. Ron Arcel jest najlepszym na świecie trenerem boksu, a pod swoje skrzydła weźmie Roberto Durana, zawodnika który swoje umiejętności zdobył na ulicy, walcząc o przetrwanie. Młody bokser szybko osiąga sukces i zyskuje przydomek Manos de Piedra, czyli Kamienne pięści. Film Jonathan Jakubawicza w swojej fabule niczym nie odbiega od schematu, który towarzyszy nam niemal od początku istnienia kina bokserskiego. Utalentowany doświadczony przez lot młokos walczy o miejsce na światowym ringu, szybko osiąga sukces, przychodzi niespodziewana porażka, po czym musi walczyć sam ze sobą, z własną głową aby powrócić na szczyt… typowe. Jednak obecność De Niro ostatecznie przekonuje mnie do obejrzenia tego widowiska. Cóż, może wreszcie po serii durnych komedii, jeden z najlepszych w historii kina aktorów znów pokaże pełnie swojego talentu. Kto wie… nadzieja umiera ostatnia.

Morgan – 9 września

Główną bohaterką thrillera sci-fi Luka Scotta jest prawniczka specjalizująca się w rozwiązywaniu kryzysowych sytuacji wielkich korporacji. To, co jednak ją czeka, odbiega nieco od typowego dla niej zakresu obowiązków. Pewnego dnia zostaje wezwana do odizolowanej od świata placówki, gdzie dochodzi do tajemniczo i przerażająco wyglądającego wypadku. Zadaniem kobiety jest ocenienie skali całego wydarzenia, szybko jednak odkrywa, że za sprawą kryje się tajemnica, a odpowiedzialna za całe zamieszanie osoba, nie musi koniecznie być człowiekiem, a przynajmniej niezwyczajnym człowiekiem.

Nie oddychaj – 14 września

Nie oddychaj to zaskakująco dobrze przyjęty na amerykańskim rynku horror urugwajskiego reżysera Fede Alvareza. Film skupi swoją uwagę na grupce nastolatków, włamujących się do domu niewidomego mężczyzny. Przestępstwo, które z pozoru powinno im pójść łatwo i bezboleśnie, szybko zamienia się w koszmar. Gospodarz domu nie tylko jest przywiązany do swojego dobytku, ale i kryje w sobie wiele mrocznych tajemnic. Tajemnic z którymi przyjdzie się zmierzyć pechowym bohaterom.

Bridget Jones 3 – 16 września

https://www.youtube.com/watch?v=zQkOY5H5d2g

Po 14 lat od premiery pierwszej filmowej części na duże ekrany wraca idolka kobiecej części widowni – Bridget Jones. Jako że czas nie stanął w miejscu, bohaterka porzuca tytułowy w 2001 roku dziennik i zamiast szelestu kartek w jej pamiętniku, usłyszymy raczej odgłos stukania w klawiaturę laptopa. Zbliżając się do pięćdziesiątki Bridget z pozoru nie jest tą samą kobietą, ale… nic bardziej mylnego. W życiu ikony miłosnych komedii wciąż nie brakuje sercowych zawirowań i zabawnych zwrotów akcji. Oczywiście w rolę tytułowej bohaterki wcieli się po raz trzeci Renée Zellweger, powróci również Colin Firth w roli Marka Darcy’ego.

Blair Witch – 16 września

Kolejny wielki powrót. Tym razem blisko po 17 latach od premiery pierwszej części owianego już legendą i mnóstwem anegdot horroru, wraca na ekrany temat wiedźmy z Blair. Sequel kultowego found footage „Blair Witch Project” skupi się na przebiegu kolejnej studenckiej wyprawy do lasów Black Hills. Wyprawa ma charakter poszukiwawczy, ale nie chodzi tu bynajmniej o tytułową wiedźmę, a o siostrę jednego z członków ekipy. Swoją pomoc w poszukiwaniu oferuje nastolatkom dwójka miejscowych przewodników. Wszystko wydaję się przebiegać zgodnie z planem… do czasu. Po zmroku w lesie zaczynają dziać się dziwne rzeczy i szybko staje się jasne, że legenda o wiedźmy z Blair jest bardziej przerażająca i bardziej prawdziwa, niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Przyznam, że nie jestem fanem pierwowzoru, uważam go raczej za dość przereklamowany horror, który swój sukces zawdzięcza głównie świetnie przemyślanemu marketingu. W tym przypadku nie jest inaczej, jednak małą nutkę optymizmu stanowi osoba reżysera. Adam Wingard po świetnym „Gościu”, „Następny jesteś ty”, jak i po nierównych ale ciekawych antologiach „V/H/S” ma mój kredyt zaufania. Być może właśnie on będzie w stanie wykrzesać z tego lasu choć odrobinę grozy…

Boy 7 – 16 września

Boy 7 to thriller sci-fi holenderskiego reżysera Lourensa Bloka’a. Niderlandzko-węgierska produkcja opowiada historię Sama. Sam budzi się w zatłoczonym metrze, nie wie, jak się tam dostał, ani skąd pochodzi. Rozpaczliwie szuka śladów swojej tożsamości w niewielkiej zawartości plecaka. Powoli zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że jego życie jest w wielkim niebezpieczeństwie. Zaczyna powoli odkrywać przerażającą prawdę o tym, kim jest i co mu zrobiono.

Siedmiu wspaniałych – 23 września

Siedmiu wspaniałych to remake legendarnego westernu przełomu lat 50-tych i 60-tych. Gdy armia bandytów terroryzuje małą wioskę na pograniczu amerykańsko-meksykańskim, zrozpaczeni farmerzy zwracają się z prośbą o pomoc do grupy rewolwerowców. Pomóc biedaką postanawia siedmiu najemników, bynajmniej nie aniołków. Tak powstaje właśnie grupa tytułowych Siedmiu Wspaniałych, którzy mimo zatrważającej przewadze przeciwnika, stają w obronie niewinnych mieszkańców wioski. W reżyserowanym przez Antoine Fuqua („Dzień próby”, „Do utraty sił”) wystąpią m.in. Danzel Washington, Chris Pratt i Matt Bomer. Muzykę do filmu napisał James Horner, który 22 grudnia 2015 roku zginął w katastrofie lotniczej.

Sekretne życie zwierzaków domowych – 23 września

https://www.youtube.com/watch?v=ufuRiCNnLH4

Reklamowana jako „film twórców Minionków” animacja opowie o przygodach pewnych pociech domowych. Jeśli myślicie, że gdy Was nie ma, wasi pupile tylko stoją pod drzwiami i tęsknią, to nie możecie być w większym błędzie. Produkcja wytwórni Illumination Entertainment rzuci ciekawe światło na to co tak naprawdę wyrabiają zwierzaki pod nasza nieobecność.

Ostatnia Rodzina – 30 września

Ostatnia Rodzina to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. Akcja filmu rozpoczyna się w 1977 roku. Do domu tuż obok swoich rodziców Zdzisława i Zofii Beksińskich wprowadza się ich syn Tomek. Z racji bliskiego sąsiedztwa rodzinne kontakty są dość intensywne, co bynajmniej nie pomaga matce wiecznie martwiącej się o nadwrażliwego i wiecznie niespokojnego syna. Ojciec Zdzisław w pełni oddaje się sztuce i swojej twórczości. Jednak po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka rodzice muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielili się odpowiednio Andrzej Seweryn – jeden z moich ulubionych polskich aktorów, i Dawid Ogrodnik – jeden z najbardziej utalentowanych aktorów – nazwijmy to – „młodego” pokolenia. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.

Pozostałe:

Nerve – 2 września (USA/ reż. Henry Joost i Ariel Schulmantrailer
Pan Idealny – 2 września (Kanada, USA/ reż. Paco Cabezastrailer
Aż do piekła – 2 września (USA/ reż. David Mackenzie) trailer
Marzenia – 9 września (Łotwa/ reż. Renārs Vimba) trailer
Królestwo – 16 września (Francja, Niemcy/ reż. Jacques Perrin i Jacques Cluzaud trailer
Plan Maggie – 23 września (USA/ reż. Rebecca Miller) trailer
Żywioł. Deepwater Horizon – 30 września (USA/ reż. Peter Berg) trailer

SERIALE

Zestawienie obejmuje 5 seriali ułożonych w kolejności amerykańskich dat premier!

Narcos: II sezon – 2 września

https://www.youtube.com/watch?v=nkOKkS7mKfY

Z drugim sezonem wraca Narcos – jeden z czołowych produkcji platformy telewizyjnej Netfilx. Pierwsza odsłona serialu opowiadająca o życiu Pablo Escobara – kartelowego bossa z Medellin, terrorysty, kongresmena i człowieka oddanego rodzinie oraz Javier Peña – agenta DEA z Meksyku wysłanego do Kolumbii celem zabicia Escobara, zdobyła niesamowitą popularność wśród widzów. Oby kontynuacja zachowała taki sam poziom. Pozycja obowiązkowa dla każdego serialomaniaka.

American Horror Story: sezon VI – 16 września

https://www.youtube.com/watch?v=HLpk1yXP4vA&list=PLJ7O7V9Kuy7-hty-HLQuPsa6o9j1ZXEvA&index=11

Owiany tajemnicą szósty sezon serialu antologii American Horror Story, jest moim faworytem tego miesiąca. Po bardzo słabym piątym sezonie „AHS: Hotel” wydaje się, że to co najgorsze mamy już za sobą. Mało wiadomo o czym tak naprawdę będzie szósta odsłona, ale teasery i plakaty promujące serial stacji FX podpowiadają, że możemy spodziewać się dużo nawiązań do kultowych postaci i filmów kina grozy. W kolejnej serii powrócą aktorzy znani z poprzednich serii: Sarah Paulson, Evan PetersAngela Bassett, Denis O’Hare, Kathy Bates, Finn Wittrock, Wes Bentley, Matt Bomer i Cheyenne Jackson. Swój udział potwierdziła także Lady Gaga, a z „American Crime Story” przetransferowany zostanie również Cuba Gooding Jr. Spójrzecie na te teasery i sprawdźcie sami, do czego tak naprawdę może nawiązywać szósty sezon.

Sposób na morderstwo: sezon III – 22 września

Z trzecim sezonem wraca Sposób na morderstwo – jedna z czołowych produkcji stacji ABC. Bohaterami tego prawniczego serialu jest grupa studentów prawa oraz ich genialna wykładowczyni od postępowania karnego, wybitna prawniczka Annalise Keating. Pech chce, że zostają oni uwikłani w morderstwo, które wstrząśnie całym uniwersytetem i na dobre zmieni ich życiorysy. PS. Specjalna dedykacja dla mojej kochanej dziewczyny, psychofanki tego serialu. Miłego oglądania!

The Exorcist – 23 września (USA/ Fox)

Kolejny serial straszak w zestawieniu. The Exorcist stacji FOX bazuje na kultowym horrorze z 1973 roku o podobnej nazwie (wiadomo, o co chodzi). Bohaterami jest grupa księży, którzy wykonują egzorcyzmy na ludziach opętanych przez demony.

Luke Cage – 30 września

Kolejne uzupełnienie serialowego Uniwersum Marvela budowanego z pomocą Netflixa. Po dwóch sezonach „Daredevila” i jednej „Jessice Jones” przychodzi pora na Luke’a Cage’a. Tytułowy bohater serialu to niesłusznie skazany mężczyzna, który w trakcie nieudanego eksperymentu zyskuje nadzwyczajną siłę oraz wytrzymałość. Dzięki nowym zdolnościom ucieka z więzienia i staje się najemnikiem.

Pozostałe:

Atlanta – 6 września (USA/ FX) trailer
Better Things – 8 września (USA/ reż.  FX) trailer
Zamęt – 9 września (USA/ Cinemax) trailer
Teoria wielkiego podrywu: sezon X – 19 września (USA/ CBS trailer
Lethal Weapon – 21 września (USA/ Foxtrailer
Gotham: sezon III – 22 września (USA/ Foxtrailer
MacGyver – 23 września (USA/ CBS) trailer

~Filmoholik
autor bloga Okiem Filmoholika

 

Dodaj komentarz