Sammi-ChengWg kalendarza chińskiego od tygodnia mamy nowy rok. To Rok Ognistej Małpy. Z tej okazji nie może w naszym cotygodniowym cyklu zabraknąć silnego akcentu chińskiego. Nie zastanawiałem się długo nad wyborem. Sammi Cheng, bo o niej dziś mowa, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych chińskich wokalistek.

Sammi przyszła na świat w Hongkongu jako Cheng Sau Man (zapis pinyin: Zheng Xiuwen). W tzw. szołbiznesie zaistniała już jako 16-latka, zdobywając New Talent Singing Award ’88, czyli najważniejszą muzyczną nagrodę Hongkongu przyznawaną młodym wokalistom (pierwszą laureatką tej nagrody była w 1982 r. Anita Mui, zwana później „Madonną Azji”). Nastoletnią piosenkarką zainteresowała się wytwórnia Capital Artist. Początkowo Sammi dzieliła swój czas pomiędzy szkołą a studiem nagraniowym, lecz wkrótce postawiła wszystko na jedną kartę rezygnując z nauki. Pierwsze trzy albumy („Sammi”, „Holiday” i „Never Too Late”) ukazały się na przestrzeni 3 lat, ale pop kantoński, czyli cantopop ma to do siebie, że płyty artystów wydawane są z szybkością automatu, często po 2-3 krążki studyjne rocznie. Tak było i z panną Cheng – na przestrzeni niespełna 25 lat wydała 80 albumów studyjnych, 10 koncertowych, a ponad 130 piosenek ukazało się w formie singlowej. Śpiewała zarówno po kantońsku, jak i mandaryńsku, co sprawiło, że pojawiła się rzesza fanów z Chin kontynentalnych. Nie stroniła również od języka angielskiego, choć pojawiał się on głównie w tytułach utworów. Pop, rock, dance, elementy rapu – nic nie było jej obce. Do tego doszło ok. 25 ról w filmach i serialach TV.
Tak, Sammi Cheng zdecydowanie postawiła na karierę. Dość powiedzieć, że jej partner życiowy, znany piosenkarz Andy Hui, w ciągu 22 lat prosił ją o rękę aż 7 razy, zanim wreszcie powiedziała „tak”.

Ale ta katorżnicza praca zawodowa przyniosła pannie Cheng wymierne efekty w postaci 12 nagród dla najlepszej wokalistki Hongkongu oraz 30 milionów sprzedanych płyt. Sammi Cheng to najpopularniejsza piosenkarka Południowej Azji, nie dziwi więc ksywka, jaką jej nadano – „Niebiańska Królowa” (天后). Dziwić może jedynie fakt całkowitej ignorancji twórczości artystki przez polskie stacje muzyczne, ale to temat na oddzielny, gorzki w swej wymowie, wpis.
A jako ilustrację muzyczną dzisiejszego odcinka „Muzyki world od A do Z” zamieszczam nastrojowy utwór „Zhongshen Meili” z płyty „Zheng Xiuwen Dianying Jinqu Jingxuan” (2002), czyli zbioru piosenek wokalistki wykorzystanych w filmach.

Sammi Cheng (chiński: 鄭秀文)
Prawdziwe nazwisko: Cheng Sau Man (Zheng Xiuwen)
Ur. 19.08.1972 r. – Hongkong.
Mąż: Andy Hui (od 2013).
Wybrane płyty: „Sammi” (1990), „Shebude Ni” (1995), „Zheng Xiuwen Dianying Jinqu Jingxuan” (2002), „Sammi vs Sammi” (2004), „Xin Zhe De Ai” (2010).
Ważniejsze utwory: „Valentino” (1991), „X Paidui” (1996), „Feel So Good” (1998), „She Is a Lady” (2001), „Zhongshen Meili” (2002).
Oficjalny fanpage artystki: www.facebook.com/sammicheng819

Dodaj komentarz