ba02Początek lutego 2008 r.

W warszawskim Teatrze Rozmaitości (znanym już jako TR Warszawa) występują dwa flagowe zespoły folkowe w swoich krajach: Kapela ze Wsi Warszawa (Polska) oraz Ba Cissoko
(Gwinea).
Dzięki temu, że bilety nie były drogie, mogłem być na tym wydarzeniu.
Warsaw Village Band, bo po taką nazwą Kapela jest znana na świecie, wystąpili na swoim normalnym wysokim poziomie. Wtedy w grupie była jeszcze Maja Kleszcz.
Po nich na scenę wyszedł kwartet Gwinejczyków, który oczarował widzów. Dwóch wirtuozów kory, czyli zachodnioafrykańskiego 21-strunowego instrumentu szarpanego, plus perkusista i gitarzysta basowy. Całość dała niezwykłą mieszankę tradycyjnej muzyki afrykańskiej połączonej z nowymi brzmieniami.
Ba Cissoko wzięli swą nazwę od imienia i nazwiska lidera grupy, urodzonego na północy Gwinei, blisko granicy z Senegalem, którego ojciec, Kandara Cissoko był jednym z założycieli słynnego National Ballet Djoliba du Guinée. W 1999 r. Ba Cissoko oraz dwaj jego
bardzo młodzi kuzyni, synowie wirtuoza gry na korze, M’Bady’ego Kouyaté, Kourou Kouyaté, zwany „Kourou Bass” i Sekou Kouyaté
założyli grupę. Dwa lata później do zespołu dołączył Ibrahima Bah, pseudo „Konkouré”, który dorastał na ulicach stołecznego Konakry.
Po dwóch kolejnych latach ukazała się debiutancka płyta kwartetu zatytułowana „Sabolan”. Płyta ta spowodowała to, że o grupie zrobiło się głośno. Co prawda album wydała lokalna wytwórnia Marabi, ale z Ba Cissoko szybko skontaktowało się znane francuskie wydawnictwo płytowe Harmonia Mundi, z którym Gwinejczycy współpracują do dziś. Zespół coraz częściej zaczęto zapraszać na koncerty do Europy, aż w 2008 r., już po wydaniu drugiej, równie dobrej płyty „Electric Griot Land” Ba Cissoko dotarli do Polski.
Kwartet dalej występuje razem, czasami korzystając z pomocy perkusisty Alhassane Camary.
Na dole wpisu przedstawiam utwór „Allah Laké” z albumu „Electric Griot Land”, rozpoczynający się… potężną ulewą.
W końcu w wielu rejonach świata prośby o deszcz wspomagają modlitwy do Boga.


Ba Cissoko

Skład grupy: Ba Cissoko – ur. 1967 – Koundara, Gwinea, Kourou Kouyaté – ur. 1984 – Konakry, Gwinea, Sekou Kouyaté – ur. 1988 – Konakry, Gwinea, Ibrahima „Konkouré” Bah – ur. 1987 – Konakry, Gwinea.
Wydane płyty: „Sabolan” (2003), „Electric Griot Land” (2006), „Seno” (2009), „Nimissa” (2012).
Ważniejsze utwory: „Konkouré” (2003), „Maïmouna” (2003), „Yélé” (2006), „Allah Laké” (2006), „Loumo” (2012).
Strona internetowa: http://nuits-metis.wix.com/ba-cissoko

Dodaj komentarz