Manufaktura i Przyjaciele zapraszają na Urodziny Łodzi

Już za miesiąc huczne obchody 595. urodzin Łodzi. Z tej okazji łodzian czeka prawdziwa muzyczna uczta. Trzy dni fantastycznych, różnorodnych koncertów, z których pierwszy odbędzie się na rynku Manufaktury.

Urodzinowe świętowanie zacznie się w piątek, 27 lipca, wielkim koncertem na rynku Manufaktury, podczas którego wystąpią Patrycja i Przyjaciele. Patrycja Markowska zaprosiła Małgorzatę Ostrowską, Artura Gadowskiego, Roberta Gawlińskiego, Tomsona,  Barona oraz zespół Afromental. W ponad dwugodzinnym koncercie usłyszymy wszystkie najważniejsze przeboje zaproszonych artystów.

To jednak nie koniec urodzinowych atrakcji. W sobotę (28.07) na rynku Manufaktury, dwukrotnie zostanie pokazany, uwielbiany przez łodzian spektakl „Szalone Nożyczki”, wystawiany przez Teatr Powszechny.

Na koncerty, które odbędą się w sobotę i niedzielę (28 i 29.07) na placu Wolności, zaprasza Łódzkie Centrum Wydarzeń. Wystąpią: Roisin Murphy, Ania Dąbrowska, The Dumplings, Otsochodzi, Quebonafide, Ørganek, LemON i SONAR.

Patrycja i Przyjaciele – to projekt muzyczny, który zrodził się z sympatii i pasji wspólnego grania. Patrycja Markowska zaprasza do wspólnych występów muzyków, z którymi przyjaźni się od lat i z którymi dobrze czuje się na scenie. Projekt odnosi sukcesy, nie tylko dlatego, że biorą w nim udział jedne z najbardziej znanych i lubianych gwiazd polskiej muzyki. Łączącą ich przyjaźń i zamiłowanie do wspólnego grania widać, a przede wszystkim słychać, gdy pojawiają się na estradzie.

MarkowskaPatrycja Markowska – muzyka towarzyszy jej od urodzenia. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych artystek polskiej sceny muzycznej. Wydała dotąd 7 studyjnych albumów, 2 koncertowe oraz 34 single, z których wiele na długi czas podbiło szczyty list przebojów. Artystka ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia muzyczne, m.in. Eska Music Awards dla Artystki Roku (2008) i Złoty Dziób Radia Wawa za Przebój Roku „Świat się pomylił” (2007 rok). Podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wygrała Konkurs Premier oraz zdobyła Nagrodę Dziennikarzy. W 2010 roku jej album „Patrycja Markowska” pokrył się platyną. W 2013 roku, najbardziej rockowa płyta w dorobku artystki zatytułowana „Alter Ego”, uznana przez fanów za najlepszą, zyskała status złotej płyty. W 2015 roku ukazał się album koncertowy „Na Żywo” (CD / DVD) nagrany podczas koncertu w łódzkim klubie Wytwórnia.

GawlińskiRobert Gawliński – Założyciel zespołu Wilki, lider, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w zespole Madame, do dziś uznawanym za jeden z najlepszych bandów Nowej Fali w Polsce. Przez krótki czas współpracował z Markiem Jackowskim, Zbigniewem Hołdysem, zespołem Opera (Republika bez Ciechowskiego) by na początku lat 90-tych założyć własną formację Wilki, z którą odniósł wielki sukces. Utwory takie jak Son Of The Blue Sky, Eli Lama Sabachtani, Here I Am, Bohema czy Baśka są przebojami, które weszły do kanonu polskiej muzyki. Dotychczas zespół sprzedał prawie 2 miliony płyt i zagrał tysiące koncertów w całej Polsce. Od początku istnienia grupy Robert Gawliński komponuje, pisze teksty i dowodzi wilczą watahą.

OstrowskaMałgorzata Ostrowska – to jedna z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych postaci polskiej sceny muzycznej. Swoją karierę rozpoczynała na początku lat 80. jako wokalistka grupy Lombard z którą nagrała takie przeboje jak: „Szklana pogoda”, „Droga pani z TV” czy „Taniec pingwina na szkle”. Z chęcią przyjmowała oryginalne zaproszenia. W 2008 roku pojawiła się gościnnie na płycie KSU, a wcześniej nagrywała z takim wykonawcami jak: Lech Janerka, Dżem, Michał Urbaniak i Acid Drinkers. W 1999 roku powróciła na rynek albumem „Alchemia” z którego pochodzą przeboje: „Lawa i „Tak, jak pierwszy raz”. Przez 10 lat solowej kariery Małgorzata ze swoim zespołem zagrała ponad 400 koncertów, w Sopocie otrzymała „Bursztynowego słowika” (1999) za całokształt działalności, a w Opolu (2007), odcisnęła swoje dłonie w słynnej już Alei Gwiazd. 2000 rok przywitała albumem „Przed świtem”, a rok później ukazała się płyta „Instynkt” (2001) – to zestaw największych przebojów artystki, w nowych aranżacjach. W 2007 roku artysta wydała album „Słowa”.

GadowskiArtur Gadowski – od 1987 roku współtworzy zespół IRA, z którym jest najlepiej kojarzony, ale od 1997 roku realizuje również projekty solowe. Nagrał wraz z Markiem Kościkiewiczem z De Mono utwór „Szczęśliwego Nowego Jorku”, który promował film o tym samym tytule. Współpracował również ze Zbigniewem Hołdysem. Wystapił w roli supportu przed gitarzystą zespołu Queen, Brianem Mayem. W tym czasie śpiewał m.in. w duecie z Anną Marią Jopek. W 2000 roku wyszła jego druga solowa płyta zatytułowana G.A.D. Wszystkie teksty do piosenek na płycie napisał Krzysztof Jaryczewski, a kompozytorem utworów był szwedzki producent Mark Tysper. W marcu Gadowski wystąpił w roli supportu przed Joe Cockerem. W 2002 roku wyprodukował płytę Szymona Wydry i Carpe Diem: Teraz wiem. W październiku 2012, ukazała się płyta Away Klary Jędrzejewskiej, wyprodukowana przez Artura Gadowskiego w studio MSG w Łodzi. Od początku 2014 roku, muzyk wraz z basistą Hubertem Kozerą, realizuje kameralny projekt koncertowy „Artur Gadowski Akustyk Duo”. 31 marca 2014 roku ukazała się trzecia płyta solowa Gadowskiego pod nazwą TanGado nagrana z zespołem Tangata Quintet.

Afromental – to zespół pełnych energii i bardzo uzdolnionych facetów. Każdy z nich to wyrazista i nietuzinkowa postać. Muzyka, którą tworzą to wypadkowa inspiracji wszystkich członków zespołu, stylistycznie to mieszanka głównie rocka i hip-hopu. Zespół w swojej dwunastoletniej działalności wydał 4 studyjne albumy: „The Breakthru” (2007), „Playing with pop” (2009), „The B.O.M.B.” (2011) i „Mental House” (2014). Afromental ma na swoim koncie występy na najważniejszych scenach i festiwalach w Polsce, liczne nagrody m.in. MTV European Music Award, VIVA Comet, Eska Music Award, Superjedynkę. Zespół wystąpi z materiałem koncertowym promującym ostatni album “Mental House”, którym podkreśla swój niezależny charakter i niepowtarzalny styl muzyczny. Afromental to: Tomson (Tomasz Lach – wokal), Śniady (Bartosz Śniadecki – instr. klawiszowe), Baron (Aleksander Milwiw-Baron – gitara), Lajan (Wojciech Witczak – bas), Torres (Tomasz Torres – perkusja),

 

„Szalone nożyczki” – Spektakl „Szalone nożyczki” zasłużył sobie na miano kultowego – jest jednym z najchętniej oglądanych łódzkich spektakli. To właśnie na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi z inicjatywy dyrektor Ewy Pilawskiej. W 1999r. odbyła się polska prapremiera spektaklu. Od tego czasu spektakl nieprzerwanie prezentowany jest na Dużej Scenie Teatru Powszechnego. Został zagrany już ponad 1100 razy. Interaktywna formuła komedii powoduje, że jego fabuła nigdy nie jest do końca taka sama, dlatego też wielu widzów ogląda spektakl wielokrotnie. Rekordzista obejrzał go 16 razy. Po prapremierze w Łodzi spektakl zyskał ogromną popularność, wiele teatrów – bazując na sukcesie spektaklu w Łodzi – włączyło go do swojego repertuaru. Prezentacja jednego z najbardziej lubianych przez łodzian spektaklu z pewnością będzie ważnym wydarzeniem artystycznym w ramach święta Łodzi i jego mieszkańców.

Bezpłatne wejściówki na oba sobotnie spektakle (godz. 15 i 18), będą rozdawane w Manufakturze w ostatnim tygodniu lipca. Pulę biletów będzie również dystrybuować Łódzkie Centrum Wydarzeń. O szczegółach poinformujemy w kolejnych komunikatach.

Dodaj komentarz