Poznaliśmy laureatów Konkursu „Klasyka Żywa”.

Teatr Polski we Wrocławiu otrzymał główną nagrodę – w wysokości 150 tys. zł- konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Druga i trzecia nagroda trafiły do teatrów w Legnicy oraz w Tarnowie. Po obejrzeniu 83 konkursowych spektakli jury przyznało także dwie nagrody specjalne dla teatrów oraz aż 29 nagród i wyróżnień indywidualnych.

Wrocławski teatr, kierowany przez Krzysztofa Mieszkowskiego, otrzymał Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego za spektakle „Dziady. Części I, II, IV i wiersz Upiór” oraz „Dziadów część III” Adama Mickiewicza – oba w reżyserii Michała Zadary.
II Nagrodę Konkursu, w wysokości 100 tys. zł, będącą jednocześnie Nagrodą Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za najciekawsze odkrycie repertuarowe, jury przyznało Teatrowi im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy za spektakl „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Jacka Głomba.
Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie nagrodzony został z kolei (III Nagroda – 50 tys. zł) za spektakl „Grażyna” Adama Mickiewicza w reżyserii Radosława Rychcika.

Nagrody te są formą grantu na przygotowanie kolejnej „klasycznej” premiery.

Dwie specjalne nagrody (w wysokości 20 tys. zł każda) trafiły do Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku za spektakl „Remus” Aleksandra Majkowskiego w reżyserii Remigiusza Brzyka oraz Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie (w koprodukcji z Zamkiem Cieszyn) za spektakl „Powsinogi beskidzkie” Emila Zegadłowicza w teżyserii Bogdana Kokotka.

Sześcioosobowe jury (w składzie Beata Guczalska, Tomasz Kubikowski, Artur Daniel Liskowacki, Małgorzata Sikorska Miszczuk, Jacek Sieradzki – przewodniczący, Wanda Świątkowska) zwróciło także uwagę na „istotną i cenną obecność wielu pozycji polskiej literatury klasycznej” w programach artystycznych Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Przyznano aż 29 nagród i wyróżnień indywidualnych w sześciu dziedzinach. W dziedzinie reżyserii siedem nagród i wyróżnień, w dziedzinie aktorstwa 13, za prace dramaturgiczne i muzykę po trzy, w dziedzinie scenografii dwie nagrody a choreografii jedną.
Werdykt jury został ogłoszony o godzinie 19:00 w specjalnym programie wyemitowanym przez TVP Kultura. Materiał (udostępniony na stronie internetowej Instytutu Teatralnego oraz na stronach klasykazywa.pl i 250teatr.pl) transmitowany był w kilkudziesięciu teatrach, w których tego wieczoru zagrane zostały spektakle konkursowe.

Klasyka_Zywa_logoW I edycji Konkursu „Klasyka Żywa” wzięło udział 60 teatrów z 31 miast. Spośród 83 zgłoszonych spektakli ponad połowa pokazana została w sobotę 28 listopada. Wszystkie razem złożyły się na wyjątkowy, klasyczny repertuar, współtworząc „święto klasyki” w polskich teatrach. Najwięcej przedstawień, bo aż pięć, można było zobaczyć w Warszawie. W Łodzi zagrane zostały cztery spektakle, a po trzy w Gdańsku i Krakowie. Najdalej wysuniętym na południe punktem na mapie finału „Klasyki Żywej” był Czeski Cieszyn – na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego zobaczyć można było „Powsinogi beskidzkie” Emila Zegadłowicza.

Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE.

Dodaj komentarz