Ferie z teatrem w Empiku Manufaktura

Czy umiesz stworzyć własny, domowy teatrzyk, wypełnić go postaciami i grać najprzeróżniejsze spektakle? Jeśli nie, czas nadrobić zaległości! W drugim tygodniu ferii (22-26.02) Empik w Manufakturze organizuje warsztaty pod hasłem: „Stwórz własny teatrzyk”. Najmłodsi miłośnicy sceny nauczą się, jak zostać prawdziwym mistrzem sztuki lalkarskiej.

Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak stworzyć niezbędne w teatrze elementy, m.in. lalki, dekoracje, rekwizyty. Powstaną kukiełki, skrzaty z modeliny, balonowe stwory i dekoracje z origami, czyli rekwizyty, dzięki którym każdy będzie mógł wystawić własny spektakl. Warsztaty poprowadzi słynny skrzatolog Konrad Dzięcielewski, prosto z Doliny Skrzatów. Przez pięć kolejnych dni warsztaty trwać będą w godzinach od 11 do 14. Każdego dnia będą kończyć się finałem autorstwa uczestników zajęć! – W czasie warsztatów dominować mają dwa podstawowe tematy – mówi Konrad Dzięcielewski – mianowicie: skrzaty i bajki. Postaramy się wspólnie stworzyć postaci pięknych skrzatów i wymyślić, co też im się mogło przydarzyć. Bajka jest zbiorem wyobraźni i jej treść zależy wyłącznie od autora, w tym wypadku od dzieci – dodaje prowadzący zajęcia.

W pierwszym tygodniu ferii zimowych dzieci chętnie uczestniczyły w warsztatach plastycznych Empiku: wówczas malowały razem baśniową krainę. Niewykluczone, że efekt fantazji młodych malarzy zainspiruje tych uczestników zajęć, którzy zechcą teraz pobawić się w teatr.


Manufaktura dba o polszczyznę

W niedzielę (21.02) przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, czyli ustanowione przez UNESCO święto dbałości o język. Studenci polonistyki Uniwersytetu Łódzkiego będą w Manufakturze namawiać wszystkich do używania poprawnej polszczyzny i czytania polskiej literatury.

W godzinach otwarcia Manufaktury działać ma Poradnia Językowa – pracownicy katedr językoznawczych Instytutu Filologii Polskiej UŁ będą udzielać porad językowych, wyjaśniać wątpliwości, rozstrzygać językowe dylematy łodzian. Każdy, kto będzie chciał skorzystać z fachowej porady językowej, zadać pytanie ekspertom, może zgłosić się do Poradni Językowej czynnej w godz. 10-19.
Chcemy uświadomić łodzianom, że takie święto jak Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego istnieje – mówi dr hab. Magdalena Pietrzak, polonistka z Uniwersytetu Łódzkiego- Wiele jest innych, bardziej kojarzonych „dni” – kota, bez papierosa, pizzy itp., a dzień języka ojczystego przebiega na ogół w ciszy, bez zainteresowania społeczności. Zgodnie z ideą święta będziemy propagować dbałość o język, jego czystość, poprawność, promować czytelnictwo – wszystko w formie zabawy – dodaje koordynatorka wydarzenia.

W programie przewidziano także konkursy, quizy i zabawy, dotyczące języka polskiego i literatury polskiej, adresowane zarówno do najmłodszych, młodzieży uczącej się, jak i dorosłych. Nie zabraknie ciekawostek nie tylko językowych, ale także tych związanych z kulturą regionu i dawną kulturą Polski.

Od 16.00 do 19.00 trwać będą ”godziny eksperckie”. Wybitni językoznawcy łódzkiej polonistyki – profesorowie Marek Cybulski, Barbara Kudra, Elżbieta Umińska-Tytoń i Danuta Bieńkowska, znani z audycji popularyzujących język polski i poprawność językową, książek poświęconych słownictwu Łodzi, językowi prasy – będą konsultować, udzielać porad, odpowiadać na pytania i wątpliwości. Studenci rozdawać będą ulotki o treści propagującej dbałość o poprawność polszczyzny oraz promującej czytelnictwo literatury polskiej.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Łodzi – Hanna Zdanowska i Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ – prof. dr hab. Piotr Stalmaszczyk.

Zapraszamy!!

Dodaj komentarz