Jacek Bielak o Palermo podczas „Miast, mitów, mistyfikacji”

Kategoria:

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na kolejny cykl wykładów z miastem w tytule. Popularne wykłady, których kuratorem jest Hubert Bilewicz, rozpoczną się od spotkania z Jackiem Bielakiem i miastem będącym tyglem kultur – sycylijskim Palermo. Na „Miasta, mity, mistyfikacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskich” zapraszamy 21 października o godz. 19.00 do sieni IKM. Wstęp wolny!

miasta_mity1_fot.BognaKociumbas„Miasta, mity, mistyfikacje” to cykl comiesięcznych wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, lecz również jako obszary nawarstwień kulturowych, palimpsestowych historii i społecznych interakcji. Miasta jako kreacje ideologiczne i symboliczne miejsca; miasta obrosłe mitami i miasta uwikłane w historię.

Trudno wymienić okres historyczny lub warstwę kulturową, która nie byłaby reprezentowana w Palermo jakimiś większymi lub mniejszymi obiektami albo choćby tylko drobnymi pozostałościami różnorodności mieszkańców. Zaskakująca przybysza i wyraźnie zauważalna zbitka różnych stylów i epok powoduje, że miasto jawi się niczym jeden palimpsest pamięci. Wykład jest zaproszeniem do bardziej szczegółowego zapoznania się z poszczególnymi „warstwami czasu”. Opowiadać będzie o pozostałościach kultur i religii, z których niejedna zainteresuje słuchacza. Całość narracji spaja pojęcie „tygla kultur”, z których każda zasługuje na osobną uwagę – zapowiada spotkanie Jacek Bielak z Uniwersytetu Gdańskiego.

„Na krańcach Europy? Palermo – tygiel kultur”
Prowadzenie: Jacek Bielak (UG)
Data: 21 października, godz. 19.00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.

Jacek Bielak, historyk sztuki i tłumacz. Studiował historię sztuki i filologię klasyczną na UAM w Poznaniu. Doktorat z zakresu rzemiosła gdańskiego uzyskał w Instytucie Historii UG (2008). Od 2009 r. jest adiunktem w Zakładzie Historii Sztuki Nowożytnej Instytutu Historii Sztuki UG. Interesuje się sztuką Prus w kontekście interpretacji historii w sztukach plastycznych – zwłaszcza w architekturze – oraz problematyką polsko-niemieckiej pamięci historycznej. Najnowsze zainteresowania kieruje stopniowo ku procesom modernizacji miast europejskich. Od 2011 roku angażuje się w badania nad kulturą Italii.

Harmonogram wykładów:
25 listopada 2015 – Sztokholm czyli kryminalne miasto / dr Monika Zawadzka (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku).
16 grudnia 2015 – Pekin – miasto „europejskie” / dr Łukasz Mikołaj Sadowski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi). 20 stycznia 2016 – Lublana Jože Plečnika / dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański).
24 lutego 2016 – Metropolitalny Szczecin? Wizja wielkiego miasta przełomu XIX i XX w. i jej architektoniczna kreacja / dr Rafał Makała (Uniwersytet Szczeciński, Muzeum Narodowe w Szczecinie).
23 marca 2016 – Chicago: nie tylko drapacze chmur / dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański).
20 kwietnia 2016 – Singapur – granit w tropikach / dr Łukasz Mikołaj Sadowski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi).
25 maja 2016 – Neapol – między dawnymi a nowymi czasy / dr Jacek Bielak (Uniwersytet Gdański).

Zapraszamy!!

Autor: redakcja

18.10.2015