CYKL KONCERTÓW MIĘTY POLE

Cykl koncertów Mięty Pole to przegląd najciekawszych projektów muzycznych reprezentujących szeroko rozumianą muzykę alternatywną i eksperymentującą, spoza głównego nurtu medialnego. Koncerty są zapowiedzią większego wydarzenia – Mięty Pole Festiwalu, który odbędzie się w terminie 29 czerwca 2019, w Grodzisku Mazowieckim.

25.01.2019 – PSYCHOCUKIER

15.02.2019 – KRÓL

15.03.2019 – BABU KRÓL

PSYCHOCUKIER

Istnieją od 17 lat, wciąż w tym samym składzie. Zwolnili muzycznie i życiowo, ale nadal kiedy trzeba uderzają najgłośniej. Zaczęli sami, nagrywając w swoim studiu na wsi. Eksperymenty, improwizowanie, loopy, „norweskie” wokale, przetworzone ślady. Z gotową płytą zwrócili się do producenta swojego poprzedniego krążka – „Diamenty” czyli NOON’a. Zgodzili się na niełatwą propozycję – nagranie płyty od nowa. Materiał został więc wywrócony do góry nogami po raz pierwszy. Ponowna sesja odbyła się z powrotem w mieście, była płynna choć szalona – taka jaka powinna być. Żywa muzyka, z wszelkimi niedoskonałościami wróciła do komputera. Nagrania z obu sesji zaczęły się łączyć, pojawiła się improwizacja na bębnach, nagrania terenowe, nagrania z dyktafonu, pianino, sample, syntezatory, a wokale wyszły na wierzch – alternatywna rzeczywistość ich muzyki. „Antypody umysłu” to płyta, która była podróżą dla całej czwórki. Pełny obrót, który przyniósł muzykę spokojną choć podszytą niepokojem i euforyczną melancholią. Ich piąta płyta zaskoczy nie tylko tych, którzy znają ich poprzednie wydawnictwa. Będzie zaskakiwać swoją twórczą wolnością w każdej minucie, a jeśli słyszeliście taki album rock’n’rollowy to zwracamy Wam pieniądze. Autorem okładki jest Mikołaj “NOON” Bugajak.

Długo oczekiwany, piąty album zespołu Psychocukier, ukazał się 15 października 2018 roku nakładem wytwórni Nowe Nagrania. Album nosi tytuł “Antypody Umysłu”.

KRÓL

Błażej Król – śpiew, gitara
Iwona Król – instrumenty klawiszowe, wokale
Thomas Fietz – perkusja, elektronika

Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia, który od lat sumiennie toruje sobie drogę z niezależnego światka na sceny największych festiwali i na łamy opiniotwórczej prasy muzycznej. Karierę rozpoczynał w duecie z Maurycym Kiebzakiem Górskim jako UL/KR . Ich pierwszy wspólny album wzbudził entuzjazm i został okrzyknięty przez dziennikarzy muzycznych koncernu Agora „Płytą Roku 2012”. Pozytywne recenzje ukazały się także w tygodnikach „Newsweek”, „Przekrój” i w pismach branżowych, zapewniając czołową pozycję w rankingach najważniejszych płyt wydanych w Polsce, w kategoriach muzyki alternatywnej, elektronicznej czy indie rockowej. W 2014 Król postanowił wydać płytę solową. Szerszej publiczności dał się poznać za sprawą albumów „Nielot”, „Wij” (2015) oraz „Przez Sen” (2016). Najnowszy album Króla ,,Przewijanie na podglądzie” powstał przy współpracy z Piotrem Emade Waglewskim, który odpowiadał za miks i mastering. Hipnotyzująca muzyka i intrygujące teksty to nieodmiennie zasługa Błażeja. Na album składa się 9 numerów dających wgląd w równie poetycki, jak naturalny, emocjonalny – acz przyziemny, wewnętrzny świat artysty. Znany z jego wcześniejszych dokonań chłód grzeje się tu w cieple niekiedy wręcz tropikalnych perkusjonaliów, retro zabiegi wykorzystywane są na sposoby zupełnie nieprzewidywalne (przywodząc niekiedy na myśl bezfalowy Nowy Jork), a intymność przyjmuje w piosenkach chwytliwe i bliskie formy. Płyta jest świetnym przykładem tzw. outsider music – muzyki osobnej, indywidualnej i ze sporą swobodą podchodzącej do materii dźwiękowej, rządzących nią zasad i dzielących ją gatunków.

BABU KRÓL

Babu Król to wspólny projekt znanych postaci polskiej sceny alternatywnej – Bajzla i Budynia (znanych m. in. z projektów Pogodno i Bajzel). Ten pierwszy, to człowiek orkiestra – legenda tanecznych rytmów, hipnotycznego transu i poetyki Witkacego, znany nie tylko w Polsce. Budyń to wokalista, muzyk, performer, lider zespołu Pogodno. Znany z solowych poczynań, kolaboracji z teatrem i brawurowych występów na scenie. Babu Król zadebiutował świetnie przyjętym albumem „Sted” (2012) z autorska muzyką do tekstów Edwarda Stachury i zagrał dziesiątki koncertów w całej Polsce. Wydobyli wiersze Stachury spod tony powyciąganych swetrów i ckliwych harcerskich zaśpiewów. Nagrali płytę mocną, magiczną, motoryczną. Kilometry pożerane w trakcie lat grania big-bitu zaowocowały wyczuciem rytmu poety wędrującego i piosenkami, które pokazują Stachurę jako kogoś bliskiego naszym czasom. Czasom wędrówek, migracji i poszukiwań.

Przez ostatnie dwa lata pracowali nad druga płytą zatytułowaną „Kurosawosyny”, która ukazała się wiosną 2015 r. Do nagrania nowego materiału zaprosili Joannę Sokołowską (znaną autorkę muzyki teatralnej, śpiewaczkę i performerkę), Antoniego „Ziuta” Gralaka (wybitnego polskiego trębacza jazzowego), Dariusza Sprawkę (jednego z najlepszych puzonistów w naszym kraju) oraz Aleksandra Orłowskiego (młodego wirtuoza perkusji). W odróżnieniu od pierwszej, ascetycznej i surowej płyty, druga brzmi orkiestrowo i przestrzennie. Zaprasza do zwiedzenia miejsc magicznych i niebezpiecznych, by nagle uwieść leniwym tempem karawany sunącej przez pustynię i znowu eksplodować kolorowym karnawałem nadmorskiej promenady. Zapraszamy do podróży!

Miejsce: Mediateka Grodzisk Mazowiecki, ul. 3 Maja 57
Start (wszystkie koncerty): godz. 19.30
Wstęp na poszczególne koncerty: 25 zł
Bilety: kasy/rezerwacja TEL. 22 734-79-44, kino@centrumkultury.eu
ul. Spółdzielcza 9

Dodaj komentarz