Książka powstała pod wpływem pytań, jakie córka Tahara Ben Jellouna zaczęła zadawać mu po zamachu na World Trade Center. Dziesięcioletnia dziewczynka nie wiedziała, jak ma się odnaleźć w świecie, w którym tylko dlatego, że jest muzułmanką, zaczęła być szkalowana i postrzegana jako wróg. To doświadczenie było i wciąż pozostaje udziałem wielu mieszkających na Zachodzie muzułmanów. Tahar Ben Jelloun napisał swą książkę po to, aby odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące islamu, a także dokonać najprostszych rozróżnień, bez których nie sposób zrozumieć istoty tej religii i kultury, a także pojąć, skąd wziął się fundamentalizm i terroryzm, które dziś są zagrożeniem nie tylko dla cywilizacji Zachodu, ale i dla świata muzułmańskiego.

Jak pisze Tahar Ben Jelloun, „nie dostrzega się różnicy między sunnizmem (odłam klasyczny) a szyizmem (odłam rozbieżny, charakteryzujący się bardzo szczególnymi praktykami); myli się talibów afgańskich z egipskim Braćmi Muzułmanami. Uważa się, że islam irański (szyicki) jest taki sam jak ten, który wyznają niektórzy imigranci w Europie. Mówi się o szariacie, nie precyzując znaczenia tego terminu. Miesza się wszystko: elementy polityczne, łajdacki terroryzm, wojnę opiumową, kamienowanie niewiernych żon, zasłanianie twarzy, noszenie burki, mowę fanatyków i teksty o duchowości, islam Arabii Saudyjskiej i islam na przykład francuski, islam pakistański i islam krajów maghrebskich itp. Islam nie jest monolitem. Krzyżują się w nim różne tendencje, rozmaicie przeżywane w zależności od tego, w jakim występuje kraju”.

Druga część książki zawiera artykuły na temat islamu, wielokulturowości i zagadnień związanych z narastającym fundamentalizmem religijnym, które Tahar Ben Jelloun publikuje w zachodniej i marokańskiej prasie.

Polskie wydanie książki zostało poszerzone o kilka niepublikowanych dotąd tekstów, komentujących między innymi zamachy na „Charlie Hebdo” i koszerny sklep w Paryżu oraz zamachy w Tunezji.

Tahar Ben Jelloun (ur. 1944 r. w Maroku) jest jednym z najbardziej znanych na świecie autorów pochodzenia arabskiego. Opublikował wiele powieści, esejów i tomików poezji. W Polsce ukazały się dotąd: To oślepiające nieobecne światło, O mojej matce, Dziecko piasku, Święta noc.

Fragmenty znajdziecie na http://www.karakter.pl/ksiazki/co-to-jest-islam-ksiazka-dla-dzieci-i-doroslych
Tahar_Ben_Jelloun__Co_to_est_islam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Test AntySPAMowy *