Benedict Cumberbatch na Halloween! „Frankenstein” – spektakl londyńskiego National Theatre z 2011 roku reżyserii laureata Oscara Danny’ego Boyle’a – powraca na ekrany kin na życzenie Widzów.

W 2011 roku laureat Oscara, twórca filmów „Trainspotting” i „Slumdog. Milioner z ulicy”, powrócił do korzeni – reżyserowania w teatrze. Danny Boyle o pomyśle zaadaptowania na potrzeby sceny gotyckiej powieści Mary Shelley po raz pierwszy wspomniał ówczesnemu dyrektorowi artystycznemu National Theatre, Nicholasowi Hytnerowi, ponad 12 lat wcześniej, kiedy pracowali razem w słynnym Royal Shakespeare Company.

Romans grozy angielskiej pisarki doby romantyzmu uznawany jest za pierwszą powieść science fiction lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku. Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum stała się tematem sporej liczby adaptacji filmowych – przez co na trwale przeniknęła do kultury masowej – które jednak w większości spłyciły filozoficzną wymowę książki Shelley „Frankenstein albo Współczesny Prometeusz” (1818). Autor sztuki i reżyser teatralnego przedstawienia zmienili ten stan rzeczy i skupili się na przesłaniu zawartym w gotyckiej powieści, którą pisarka zaczęła tworzyć, mając niespełna 20 lat, a inspirowała się prawdopodobnie aferą grabarzy z 1606 roku, mającą miejsce w miasteczku Frankenstein – dzisiejszych Ząbkowicach Śląskich.

Danny Boyle wymarzył sobie nietypową obsadę i nietypowe, choć znane już w historii, rozwiązanie obsadowe: odtwórcy dwóch głównych ról męskich – Stwórcy i Stworzenia – mieli zamieniać się rolami, zmieniać perspektywę spojrzenia na graną przez siebie postać. W rolach doktora Wiktora Frankensteina i Stworzenia obsadził Benedicta Cumberbatcha, wówczas już jasno świecącą gwiazdę telewizji dzięki pierwszemu sezonowi serialu „Sherlock” oraz Jonny’ego Lee Millera, który wkrótce został odtwórcą postaci Sherlocka w amerykańskim serialu „Elementary”, wzorowanym na „Sherlocku”. W swoich serialach obaj aktorzy grają (zresztą do dziś) poniekąd tę samą postać, natomiast na teatralnej scenie, w tym samym spektaklu, zamieniają się miejscami. Obie wersje przedstawienia zostały zarejestrowane i kina mają możliwość wyboru, którą zaprezentują.

Rozpowszechnianiem cyklu „National Theatre Live” na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka NAZYWOWKINACH.PL została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. „The Metropolitan Opera: Live in HD”, „Bolshoi Ballet Live”, „National Theatre Live”, „Exhibition on Screen”, „Art Beats”, „Comédie-Française Live” czy „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas” to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 130.000 biletów.

Dodaj komentarz